Obrázok od Andre Mouton z Pixabay

USA už čoraz viac začínajú žiť najbližšími prezidentskými voľbami, ktoré pravdepodobne citeľne budú mať dopad na celosvetové dianie. Aj preto nastávajúcu kampaň sleduje celý svet. A čoraz častejšie sa čuduje, či Joe Biden skutočne riadi tamtú krajinu a či stále myslí vážne svoju kandidatúru.
Každé jeho vystúpenie na verejnosti predstavuje veľké reputačné riziko, ktoré sa veľmi často premení na skutočný lapsus. Napríklad pred týždňom v Normandii, pri príležitosti 80. výročia vylodenia Spojencov, sa počas slávnosti náhle rozhodol posadiť. Jeho manželka si prikryla ústa a zrejme sa snažila usmerniť ho, aby ostal stáť, no niekoľko sekúnd ostal vo zvláštnej póze, ktorá sa stala materiálom pre celosvetovo virálne video a domnienky, čo sa asi v tejto polohe pokúšal urobiť.
V krátkom slede o niekoľko dní, v pondelok 11. 6. sa v záhrade Bieleho domu konala slávnosť na pamiatku oslobodenia černošských otrokov v Texase v roku 1865. Slávnosť vyprodukovala ďalšie virálne video Joe Bidena, ako voskovú figurínu, s nechápavým úsmevom sledujúcu bujaré veselie okolo seba. Je čoraz zreteľnejšie, že demencia postupuje veľmi rýchlo a že je čoraz menej pravdepodobné, že Joe Biden bude nasledujúcim prezidentom USA. Otvorene sa o tom diskutuje v médiách (napríklad tu na Sky News). Je nejasné, aká je volebná stratégia Demokratickej strany. O niekoľko dní, 27. júna, sa má uskutočniť prvá debata kandidátov na CNN a málokto verí tomu, že Joe Biden zvládne 90 minút byť naplno v obraze a udržať krok s Donaldom Trumpom a prípadne ďalšími účastníkmi debaty. Celkom vážne sa teda očakáva, že ešte pred konaním tejto debaty Joe Biden stiahne svoju kandidatúru. Jedinou predstaviteľnou alternatívou, ako sa vyhnúť blamáži, by bola dohoda s Donaldom Trumpom a virtuálne televízne divadlo s fejkovou Bidenovou hlavou, ktorej perami by pohybovala umelá inteligencia. Dnes bežný normál, ktovie, koľko sme už takých videli.
Sky News odhaduje, že marketingovo by kampaň Demokratov poškodilo najmenej, keby Joe Biden zo zdravotných dôvodov abdikoval na úrad prezidenta a jeho miesto by na niekoľko mesiacov prevzala Kamala Harrisová. Kto by sa mal po Joe Bidenovi stať kandidátom Demokratov, je zatiaľ hádanka, lebo ktorékoľvek meno bude pre väčšinu voličov pomerne neznáme. Viacerí (napríklad aj Steve Forbes) sa domnieva, že ním bude guvernér Kalifornie Gavin Newsom, ktorý v médiách často vystupuje namiesto Joe Bidena a energicky obhajuje jeho politiku. Republikán Ron de Santis ho aj verejne označil ako tieňového kandidáta, ktorý si už takto rozbieha kampaň.
Zdá sa, že tento rok volieb ešte prinesie pre niekoho nežiadané výsledky. Na portáli Redacted dnes Clayton a Natalie Morrisovci hovorili o panike v mainstreamových médiách. Viacerí populárni moderátori sa vraj vyjadrili, že sa boja o svoju budúcnosť, ak v novembri vyhrá prezidentské voľby niekto iný ako Joe Biden, katastrofa ak Donald Trump. Doslova takmer so slzami na krajíčku hovoria, že diváci ich už možno neuvidia na obrazovkách, že ich vyhodia, možno aj zavrú, a že tým nesmierne utrpí sloboda slova a demokracia v USA.
Nepripomína nám to niečo?
Ako vonkajšiemu pozorovateľovi, lebo žiadnu televíziu nepozerám už desaťročia, mi to pripadá, že televízia sa stala istou formou masovej drogy. Producenti navykli svoje publikum, aby denne vyhľadávalo pohľad na známe tváre so známym hlasom a intonáciou. Vzniká určitá forma emocionálneho puta, cez ktoré sa nielen ľahšie implantujú žiadúce názory a postoje, ale zrejme je možné takto svojich divákov aj priamo riadiť: „Choďte voliť toho správneho,“;
„Choďte protestovať na námestia, lebo …“;
Verná podoba obrazov pred zrkadlom s tými za zrkadlom spravidla nie je náhodná.