Sláva Ukrajine bol pozdrav UPA

Obrázok je len ilustračný alebo len ako dekorácia
Ukrayins’ka Povstans’ka Armiya (poster)“ by Sofosbjörn is licensed under CC BY-SA 4.0

Sláva Ukrajine  a Heil Hitler sú synonymá a ich používanie by malo byť zakázané.

Sláva Ukrajine a Heil Hitler. Tieto heslá sú alebo boli názorovými ideologickými heslami rovnakých extrémistických zoskupení. Fašistov, nacistov, neonacistov, banderovcov a ukrajinských fašistov.

Po založení Ukrajinskej vojenskej organizácie (UVO) v roku 1920 Eugenom (Jevhen) Konovalcom v Prahe boli rozpútané vojenské utajené ataky proti občanom na územiach, na ktoré si nárokovali Ukrajinci a ktoré kontrolovali vtedy Poľsko, Ruská SFSR, Rumunsko a Československo. Od tejto doby sa datuje aj vznik profašistického hesla „Sláva Ukrajine“ Nie je známe, či ho vymyslel fašistický kolaborant Konovalec alebo niektorý iný ukrajinský nacionalista.

Nové Slovo tu:

o tom ďalej píše:  „UVO bola zameraná na ozbrojený odpor proti Poľsku a Rusku a podieľala sa na vojenskom výcviku mládeže a predchádzaní akejkoľvek formy spolupráce medzi ukrajinskými a poľskými orgánmi. Organizácia sa často uchyľovala k teroristickým útokom proti poľským politikom, ako aj príslušníkom ukrajinskej inteligencie“. Mnoho ukrajinských organizácií pôsobilo v hitlerovskom Nemecku, príznačný pre nich bol príklon k fašizmu. Išlo napríklad o Združenie ukrajinských dôstojníkov, na čele ktorého stál Eugen Konovalec, ktorý bol súčasne hlavným predstaviteľom Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN). Eugen Konovalec bol od roku 1922 v osobnom styku s Adolfom Hitlerom. Na Konovalcovu žiadosť bol väznený v nemeckých koncentračných táboroch rad opozičných ukrajinských nacionalistov. Ukrajinské nacionalistické organizácie pôsobiace v Nemecku spolupracovali s nemeckou armádou, niektorých z vodcov Nemecko priamo riadilo (nemecký agent Stepan Bandera). V roku 1938 podporili ukrajinskí nacionalisti Henleinov protičeskoslovenský postoj“.

Heslo „Sláva Ukrajine“ sa postupne rozšírilo i do ďalších európskych krajín, v ktorých ukrajinskí nacionalisti vtedy pôsobili. Ukrajinskí nacionalisti neváhali organizovať i politické vraždy. Známou je napr. vražda poľského ministra vnútra Pierackého v roku 1934. Ukrajinskí vrahovia na súde zdvihli pravice a  zvolali „Sláva Ukrajine.“ To isté sa dialo neskôr po vražde ruského konzula na súde v Ľvove.

Nové Slovo píše ďalej tu nasledujúcu charakteristiku OUN:

https://noveslovo.eu/historia/nacrt-dejin-ukrajinskeho-nacionalizmu-ii-cast/

„OUN vytvorili vo Viedni ukrajinskí exulanti roku 1929. Opierala sa o emigrantov žijúcich v Nemecku a ČSR a o časť ukrajinskej menšiny v Poľsku a Sovietskom zväze. K ich základným prejavom patrila fašizujúca národná koncepcia, antikomunizmus, antisovietizmus a hrubý antisemitizmus. Preto ju ihneď po vzniku v Československu zakázali“.

Zaujímavý obsah a foto si môžete pozrieť aj tu:

https://www.facebook.com/groups/13kom/posts/9042139502492089

Do Československa se pokrik „Sláva Ukrajine vrátil koncom roku 1938, keď ho začali používať ukrajinskí nacionalisti pri svojich teroristických akciách tzv. Karpatskej siče. Nacionalisti tejto fašistickej paramilitaristickej organizácie sa pokúsilo o prevrat v oblasti Podkarpatskej Rusi dňa 14. marca 1939 s cieľom vytvorenia Karpatskej Ukrajiny.

Na uvedenej stránke tu: 

https://kresy.pl/publicystyka/wyklad-g-rossolinskiego-liebe-w-kijowie/

sa môžeme dozvedieť, že prednáška Grzegorza Rossolińského-Liebeho, poľsko-nemeckého historika sa konala v roku 2012 na nemeckej ambasáde v Kyjeve pod ochranou polície. Bolo to z dôvodu, že pred budovou  sa približne sto demonštrantov vrátane členov radikálne ultrapravicovej strany Svoboda snažilo presvedčiť niekoľko stoviek záujemcov o prezentáciu aby sa jej nezúčastnili. Povedzme si prečo. Grzegorz Rossoliński-Liebe ukrajinským nacionalistom nastavil zrkadlo napríklad takto:

„Ukrajinská ideológia fašizmu pochádza z východnej Ukrajiny. Ďalšími základňami ukrajinského fašizmu sú gréckokatolícka cirkev a poľský nacionalizmus. Hoci sa ukrajinskí fašisti snažili na presadzovanie svojich myšlienok použiť náboženstvo, ich kresťanská antimorálka jednoznačne vyznieva – povedzme v nacionalistických prikázaniach Stepana Lenkavského namiesto „Nezabiješ!“ je: „Musíš zabiť!“

„Na začiatku druhej svetovej vojny a po páde Poľska je Bandera prepustený z väzenia a odchádza do Krakova. V tomto čase organizačný pozdrav „Slava Ukraini! – Hieroyam slava!“ sa objavuje skopírovaný z nacistických analógií.

Tento nacistický pozdrav bol použitý na 2. kongrese OUN v Krakove v apríli 1941. Vo vydanej brožúre je popísané, že „pri pozdrave by ste mali natiahnuť ruku nad hlavu a povedať: „Sláva Ukrajine! – Hierojam slava!“

Červená a čierna vlajka OUN je obdoba nacistickej „Krv a Zem“. Vláda Jaroslava Stecka, ktorá 30. júna 1941 vyhlasuje akt obnovenia Ukrajinského štátu, požaduje zničenie Židov a realizáciu ukrajinského „plánu Ost“. Stecko hovorí: „Považujem Moskvu za hlavného nepriateľa… Považujem za vhodné preniesť nemecké metódy vyhladzovania Židov na Ukrajinu.“

Text historika  Grzegorza Rossolińského-Liebeho sa oplatí prečítať a pouvažovať nad ich obsahom. V dnešnej dobe prekrúcania historických faktov je jeho počin odvážny, pretože pravdivo pomenúva udalosti a dianie na základe faktov a bez toho či sa to niekomu páči alebo nie.

Tento pôvodný fašistický pokrik „Sláva Ukrajine“ sa používa dodnes. Na Ukrajine bol vo veľkom prezentovaný po krvavých majdanských udalostiach. Dňa 22. januára 2010 bol post-mortem Bandera ocenený titulom Hrdina Ukrajiny za „obranu národných ideí a boj za nezávislý ukrajinský štát“. Ocenenie odovzdal ukrajinský prezident Viktor Juščenko do rúk vnuka Stepana Banderu. Celospoločenský rozmer dal tomuto pozdravu prezident P. Porošenko, ktorý zaviedol jeho používanie v ukrajinských ozbrojených silách pri príležitosti 27. výročia svojej nezávislosti.

Aj štátny znak Ukrajiny je skoro identický s časťou nacionalistickej tzv. Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA), ktorá je tiež známa pod skráteným názvom Banderovci a je známa aj vojnovými zločinmi.

Povedzme si ešte ako dokáže manipulovať s faktami, udalosťami a dianím slovenské opozičné médium Aktuality tu:

https://www.aktuality.sk/clanok/617226/slava-ukrajine-v-ukrajinskom-vojsku-sa-budu-zdravit-po-novom

Aktuality dali slovo politickému manipulátorovi a prekrúcačovi faktov A. Dulebovi.

Alexander Duleba pripomína, že práve tam (Majdan) pozdrav našiel svoj nový obsah. „Napriek tomu, že má svoje korene v UPA, symbolizoval vždy – aj teraz, aj vtedy – boj za nezávislú Ukrajinu. Majdan mu dal nový zrod a najmä – úplne nový obsah. ‚Slava Ukrajini‘ – ‚Herojam Slava‘ znamená po Majdane nielen boj za nezávislú Ukrajinu, ale zároveň je odkazom Majdanu.“ Dulebu vôbec netrápi skutočnosť, že tento rozšírený pozdrav ‚Slava Ukrajini‘ – ‚Herojam Slava‘ bol použitý prvýkrát v roku 1941 OUN, ktorej vodcom bol i Stepan Bandera, nemecký fašistický špión, ktorého prívrženci vraždili aj na Slovensku.

Duleba týmto manipulačným názorom pošpinil pamiatku všetkých povraždených obetí ukrajinským režimom. A tiež pamiatku slovenských obetí povraždených Banderovcami na Slovensku po druhej svetovej vojne.

Fašistická ideológia je nebezpečná aj dnes. Myslieť si, že pohrobkovia tejto ideológie a ich nasledovníci na Slovensku nie sú prítomní je veľmi naivné a nezodpovedné. Ich prítomnosť bola zaznamenaná aj v opozičnej strane Progresívne Slovensko, v strane, ktorá sa snaží nelegálne zorganizovať na Slovensku štátny prevrat. Viď tu:

https://plus7dni.pluska.sk/kauzy/hajlujuci-politik-michal-sabo-ps-nevysvetluje-preco-minulosti-napodobnoval-hitlera-2

Plus 7 Dní k tomu napísalo: „Michal Sabo stojí na fotografii vystretý, so vzpriamenou pravou rukou a prstami ľavej ruky naznačuje pod nosom fúzy Adolfa Hitlera. Fotografia nie je žiadny podvrh a je pravdivá. Podľa SME vznikol záber pred vyše desiatimi rokmi, keď Sabo pôsobil ako rozhlasový moderátor a malo to byť v súkromnej situácii. Sám politik sa k fotografii neunúval vyjadriť, stanovisko zaňho vydala strana PS v jeho mene. Politik sa odvoláva na to, že fotka vznikla v súkromí a jeho gestá neboli verejné. Sabo je nielen parlamentným poslancom, ale aj komunálnym poslancom za Bratislavský samosprávny kraj“.

Bezpečnostný analytik Radovan Bránik o tom hovorí:


„Čisto parametricky, keby som nevedel, kto je Sabo a dostanem na stôl tieto fotky, tak je to pre mňa ďalší človek na tejto scéne.“ Ak sa Sabo stavia do role kritika takéhoto správania, čo je legitímna vec, tak by mal podľa neho sám dokázať hodnoverne vysvetliť takýto čin. „Naozaj nevidím bez kontextu vôbec žiadnu satiru, vidím úplne normálne hajlovanie, vrátane teda aj akoby pripodobnenia sa Hitlerovi s tými fúzikmi.“

Jedným z organizátorov proestov na Slovensku s cieľom uskutočnenia nelegálneho štátneho prevratu je DONIO. Ich stránka hýri nenávisťou voči súčasným predstaviteľom štátu a predpokladám, že to nerobí zadarmo. Donio a iniciatíva Mier Ukrajine sú pseudo organizácie, ktoré manipulujú národ za cudzie peniaze a na podporu opozície, ktorá čaká na vhodný okamih prevzatia moci.

https://donio.sk/slovensko-je-europa

Na inom mieste Donio heroizuje  gruzínskeho vraha a zločinca Mamuka Mamulašviliho tu:

https://donio.sk/gnl-mamuka

Nejako im pritom uniklo, že  Mamuka Mamulašvili spolu so svojimi kumpánmi bol jedným z organizátorov a vykonávateľov majdanských krvavých udalostí v roku 2014. O týchto udalostiach som napísal faktografické články už pred rokom a pol resp. dvomi rokmi tu:

Takže ruku na srdce. Kto organizuje nelegálne štvavé protesty na námestiach s cieľom uskutočnenia ďalšieho prevratu? Protislovenské domáce i zahraničné živly, platené Západom. Dúfam, že bezpečnostné zložky SR budú pred nimi dôsledne brániť demokraciu na Slovensku, legitímne výsledky volieb a dôkladne budú priebežne dokumentovať tieto protislovenské aktivity.

Á propos:

„Verím, že všetci tí, ktorí ťažia z vojny a prispievajú k jej vzniku, by mali byť zastrelení hneď prvý deň občanmi svojej krajiny“.

Ernest Hemingway, americký spisovateľ, nositeľ Nobelovej ceny a Pulitzerovej ceny

Ak by sa ľudia správali podľa názoru Ernesta Hemingwaya, bolo by potrestaných niekoľko stoviek vojnových zločincov, ale boli by ušetrené milióny nevinných obetí v plánovaných vojnách.

Z mesta SNP Ivan Štubňa

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Niektoré funkcie môžu používať súbory cookie na prispôsobenie obsahu, na vykonávanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Niektoré informácie o tom, ako používate našu stránku, môžu používať aj tretie strany, ktorých softvérové doplnky používame. •We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic.  We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners. View more
Cookies settings
Súhlasím / Accept
Nesúhlasím / Decline
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie nameActive

Kto sme

Webová adresa našej stránky je: https://www.belobog.sk.

Komentáre

Keď návštevníci stránky napíšu komentár, uchovávame údaje, ktoré sú zobrazené vo formulári s komentárom, spolu s IP adresou návštevníka a reťazcom agenta z prehliadača používateľa, aby sme mohli vylúčiť spam.Službe Gravatar môžeme poskytnúť anonymizovaný reťazec odvodený od vašej e-mailovej adresy (tzv. hash), aby sme mohli zistiť, či túto službu používate. Zásady ochrany osobných údajov služby Gravatar nájdete tu: https://automattic.com/privacy/. Po schválení vášho komentára bude spolu s vašim komentárom zverejnený aj váš profilový obrázok.

Médiá

Ak na stránku nahrávate obrázky, nemali by ste spolu s nimi nahrávať aj meta-údaje o polohe (EXIF GPS). Návštevníci stránky si môžu vaše obrázky stiahnuť a dostať sa k údajom o polohe, ktoré sú zapísané v meta-údajoch.

Súbory cookie

Ak na našej stránke napíšete komentár, prehliadač vám môže dať možnosť uložiť do súboru cookie vaše meno, e-mailovú adresu a webovú stránku. Je to kvôli vášmu pohodliu, aby ste tie isté údaje nemuseli vyplňovať znovu pri nasledujúcich komentároch. Životnosť týchto súborov cookie trvá jeden rok.Na našej prihlasovacej stránke môžeme nastaviť jeden dočasný súbor cookie, aby sme vedeli zistiť, či váš prehliadač tieto súbory akceptuje. Tento súbor cookie neobsahuje žiadne osobné údaje a hneď po ukončení prehliadača sa vymaže.Keď sa prihlásite, nastaví sa niekoľko súborov cookie, do ktorých sa uložia vaše prihlasovacie informácie a vaše preferencie zobrazenia. Životnosť prihlasovacích súborov cookie trvá dva dni a súborov s preferenciami jeden rok. Ak si vyberiete možnosť „Zapamätať si ma“ (po anglicky „Remember Me“), prihlasovací súbor vydrží dva týždne. Ak sa odhlásite, prihlasovacie súbory cookie sa odstránia.Ak budete upravovať alebo zverejníte článok, vo vašom prehliadači sa uloží ďalší súbor cookie. V tomto súbore cookie nie sú žiadne osobné údaje a je v ňom len identifikátor článku, ktorý ste práve mali otvorený. Po uplynutí 1 dňa bude neplatný.

Zahrnutý obsah z iných webových stránok

Články na tejto lokalite môžu obsahovať zahrnutý obsah (napr. videá, obrázky, články atď.). Zahrnutý obsah z iných webových stránok sa správa rovnako, ako keby sa návštevník nachádzal na webových lokalitách, z ktorých takýto obsah pochádza.Tieto webové lokality môžu tiež zhromažďovať údaje o vás, používať súbory cookie, zahrnovať nástroje sledovania od tretích strán a monitorovať vaše interakcie s týmto zahrnutým obsahom. Samozrejme sa to týka aj situácie, ak máte na danej lokalite konto a ste prihlásení, vtedy tiež môžu sledovať vaše interakcie so zahrnutým obsahom.

S kým zdieľame vaše údaje

V prípade, že požiadate o resetovanie hesla, do príslušného e-mailu bude zahrnutá vaša IP adresa.

Ako dlho uchovávame vaše údaje

Ak na stránke napíšete komentár, tento komentár a s ním súvisiace meta-údaje sa uchovávajú na neurčito. Dôvodom je, aby sme mohli rozoznať následné súvisiace komentáre a aby sme ich mohli potvrdzovať automaticky a nenechali čakať na manuálne potvrdenie.Užívateľom, ktorí si na našich stránkach vytvoria konto (ak bude taká možnosť), tiež uchovávame osobné informácie, ktoré oni zadajú vo svojom používateľskom profile. Všetci používatelia môžu svoje osobné informácie kedykoľvek vidieť, upraviť aj odstrániť (s výnimkou používateľského mena, ktoré sa nedá zmeniť). Tieto informácie sú tiež viditeľné pre administrátorov stránok, ktorí ich tiež môžu meniť.

Aké práva môžete uplatňovať na svoje údaje

Ak máte ne tejto stránke konto alebo ak ste napísali komentáre, môžete požiadať o exportovanie osobných údajov, ktoré o vás uchovávame vrátane údajov, ktoré ste nám poskytli. Môžete tiež požiadať, aby sme všetky takéto informácie o vás  odstránili. Toto sa však netýka informácií, ktoré sme povinní uchovávať z administratívnych, právnych alebo bezpečnostných dôvodov.

Kam odosielame vaše údaje

Komentáre návštevníkov môže kontrolovať automatická antispamová služba tretej strany.

Who we are

Our website address is: https://www.belobog.sk.

Comments

When visitors leave comments on the site we collect the data shown in the comments form, and also the visitor’s IP address and browser user agent string to help spam detection.An anonymized string created from your email address (also called a hash) may be provided to the Gravatar service to see if you are using it. The Gravatar service privacy policy is available here: https://automattic.com/privacy/. After approval of your comment, your profile picture is visible to the public in the context of your comment.

Media

If you upload images to the website, you should avoid uploading images with embedded location data (EXIF GPS) included. Visitors to the website can download and extract any location data from images on the website.

Cookies

If you leave a comment on our site you may opt-in to saving your name, email address and website in cookies. These are for your convenience so that you do not have to fill in your details again when you leave another comment. These cookies will last for one year.If you visit our login page, we will set a temporary cookie to determine if your browser accepts cookies. This cookie contains no personal data and is discarded when you close your browser.When you log in, we will also set up several cookies to save your login information and your screen display choices. Login cookies last for two days, and screen options cookies last for a year. If you select "Remember Me", your login will persist for two weeks. If you log out of your account, the login cookies will be removed.If you edit or publish an article, an additional cookie will be saved in your browser. This cookie includes no personal data and simply indicates the post ID of the article you just edited. It expires after 1 day.

Embedded content from other websites

Articles on this site may include embedded content (e.g. videos, images, articles, etc.). Embedded content from other websites behaves in the exact same way as if the visitor has visited the other website.These websites may collect data about you, use cookies, embed additional third-party tracking, and monitor your interaction with that embedded content, including tracking your interaction with the embedded content if you have an account and are logged in to that website.

Who we share your data with

If you request a password reset, your IP address will be included in the reset email.

How long we retain your data

If you leave a comment, the comment and its metadata are retained indefinitely. This is so we can recognize and approve any follow-up comments automatically instead of holding them in a moderation queue.For users that register on our website (if any), we also store the personal information they provide in their user profile. All users can see, edit, or delete their personal information at any time (except they cannot change their username). Website administrators can also see and edit that information.

What rights you have over your data

If you have an account on this site, or have left comments, you can request to receive an exported file of the personal data we hold about you, including any data you have provided to us. You can also request that we erase any personal data we hold about you. This does not include any data we are obliged to keep for administrative, legal, or security purposes.

Where we send your data

Visitor comments may be checked through an automated spam detection service.
Save settings
Cookies settings
Návrat hore