Ilustračný obrázok: Pixabay

Pred pár rokmi ma zaujal dokument s názvom „Neandertálska apokalypsa“, v ktorom bolo uvedené, ako vedci skúmali príčiny vyhynutia tohto ľudského druhu.
Podľa výsledkov výskumov, v ktorých boli použité vedecké postupy z mnohých oblastí, prišli k záveru, že najpravdepodobnejšou verziou bol výbuch supervulkánu Campi Flegrei, ktorý sa udial pred takmer 40 tisíc rokmi.
Pred pár dňami som zachytila informáciu o zemetrasení v Neapole, ktoré leží v blízkosti supervulkánu Campi Flegrei a súvisí s jeho činnosťou a znova som si spomenula na dávno vyhynutých Neandertálcov, ktorí žili v izolácii v Gibraltárskych skalách ešte približne 15 tisíc rokov po ničivom výbuchu supervulkánu, ktorý prudko zmenil klímu vo veľkej časti vtedajšej Európy.
Preto premýšľam o tom, či ľudia napriek obrovskej technickej a technologickej vyspelosti dokážu prežiť prírodné katastrofy, akou je napríklad možná erupcia supervulkánu.
A možno práve tá technická a technologická vyspelosť ľudí zaslepila natoľko, že prestali vnímať to, že Zem je „živý organizmus“, ktorý si žije vlastným životom a v súčasnosti sa možno začal brániť ľudskej svojvôli.
Premýšľam o tom, akým spôsobom chcú ľudia prežiť, keď väčšinu moderných technológii zneužívajú na ničenie vlastného druhu, na ničivé vojny, ktoré zabíjajú nielen ľudí, ale pustošia aj samotnú planétu.
Premýšľam o tom, či ľudia vôbec dokážu prežiť, keď nedokážu zabrániť samozvaným vládcom sveta takto drancovať planétu a plytvať vzácnymi zdrojmi, ktoré by mali slúžiť na rozvoj celého ľudstva.
A premýšľam najmä o tom, či si ľudia vôbec zaslúžia žiť na Zemi, keď vlastnú planétu cielene ničia, namiesto toho, aby ju ochraňovali a zveľaďovali.
Devana
Slnovratovo 16. 3. 2025