MÁME ULTIMÁTUM, ČO SA SKRÝVA ZA „INAK“?

Ilustračné foto: Pixabay

Vyšlo 21. 12. 2021, autor PATRICK ARMSTRONGTHE WORLD IS CHANGINGWAR ON RUSSIAWORLD POWER RELATIONSHIPS

Preklad Marián Moravčík.

Dávame úplne jasne najavo, že sme pripravení rokovať o zmene vojenského alebo vojensko-technického scenára na politický proces, ktorý skutočne posilní vojenskú bezpečnosť… všetkých krajín združených v OBSE, aj Euro-Atlantickom a Eurázijskom priestore. A už sme sa vyjadrili, že ak sa to nepodarí, prijmeme adekvátne protiopatrenia. Potom už bude príliš neskoro pýtať sa nás, prečo sme urobili určité rozhodnutia a rozmiestnili určité zbraňové systémy.

Мы как раз даем понять, что мы готовы разговаривать о том, чтобы военный сценарий или военно-технический сценарий перевести в некий политический процесс, который реально укрепит военную безопасность <…> всех государств на пространстве ОБСЕ, Евроатлантики, Евразии. А если этого не получится, то мы уже обозначили им (НАТО – прим. ТАСС), тогда мы тоже перейдем в вот этот режим создания контругроз, но тогда будет поздно нас спрашивать, почему мы приняли такие решения, почему мы разместили такие системы.

— Zástupca ministra zahraničných vecí Ruska Aleksander Gruško, podľa TASS

.

Moskva odovzdala USA/NATO ultimátum. Spočíva v tomto: s vážnosťou si premyslite návrhy, ktoré nájdete tu a tu. Niektoré z návrhov sú také, o ktorých sa nediskutuje.

Ultimáta vždy majú doložku „INAK“. Čo sa skrýva za „inak“ v tomto prípade? Presne to neviem, ale prečítal som si názory a predpoklady mnohých ľudí a niektoré z nich uvediem nižšie. Sú v poradí, ako sa javia mne. Či aj v Moskve majú pred sebou takýto zoznam, alebo nie, určite však majú poruke mnoho „protiopatrení“.

Prečo práve teraz? Sú dve možné odpovede, každá môže byť pravdivá. USA/NATO používali proti Rusku dlhé roky „salámovú metódu“. Moskva sa rozhodla, že druhá ukrajinská kríza v priebehu jedného roka, je príliš hrubé koliesko salámy. Druhá: Moskva mohla usúdiť, že v prípade predpokladaného rozpadu USA je teraz posledná šanca urobiť s hegemónom medzinárodne platnú dohodu, ktorou by sa mohlo predísť katastrofálnej vojne. (Takzvaná Tukydidova pasca).

Samozrejme, nemám poňatia, čo Putin a jeho zbor urobí, ale musíme brať do úvahy nového hráča na medzinárodnej scéne: Putin, Si a partneri. Si sa vyjadril už jasne, že Peking podporuje „životné záujmy“ Moskvy. Prípadné „protiopatrenia“ si pravdepodobne vzájomne skoordinujú. Poskokovia zareagovali podľa očakávania, ale samotný Washington túto záležitosť možno (dúfajme) nebude brať na ľahkú váhu.

Stojí za to pozrieť si na túto tému aj iné komentáre: Marťanov, Bernhard, Saker, Doctorow. Západné médiá sú bezcenné ako zdroj nezávislých myšlienok (máme typické klišé z BBC – venujem sa tomu v The Misquotationpozn. prekl.: túto esej prinesieme v preklade na Belobogu neskôr), snáď len Washington Post prejavuje zmysel pre zmenu vetra: „Studená vojna skončila. Prečo sa k Rusku stále správame ako k Ríši zla?

Pre mojich stálych čitateľov: svet sa nachádza v kritickom bode zlomu a Západ by tomu mal venovať náležitú pozornosť. Moskva a Peking nepotrebujú moje rady a toto nepatrí im: berte to ako moju občasnú poznámku pod čiarou. Moskva to myslí vážne a jej „protiopatrenia“ sú reálne.

.

Vojenské opatrenia

  • Moskva môže zverejniť zoznam cieľov v krajinách NATO, ktoré môže v prípade nepriateľských akcií zasiahnuť a ktoré má v pláne zasiahnuť. Medzi nimi pravdepodobne budú veliteľstvá, letiská, prístavy, logistické centrá, muničné sklady, vojenské základne, výrobné linky vojenského materiálu a podobne.
  • Moskva môže rozmiestniť nukleárne strely stredného a krátkeho doletu v Kaliningrade a Bielorusku. V prípade Bieloruska by bol nutný súhlas Minska, ale prezident Lukašenko sa už vyjadril, že súhlas udelí. Moskva by potom mohla dať jasne najavo, že sú namierené na ciele NATO.
  • Mohla by rozmiestniť Iskandery a trvale udržiavať vo vzduchu mnoho lietadiel s Kindžalmi, pritom oznámiť, že sú namierené na ciele NATO.
  • Moskva by mohla uskutočniť náhly útok dištančnými zbraňami a špeciálnymi jednotkami, ktoré by zničili prápor Azov vo východnej Ukrajine. Z tohto by Moskva získala dve výhody: 1) odstránila by jedno z principiálnych ohrození LLR a DLR a 2) zmenila by pomer politických síl v Kyjeve. Zároveň by demonštrovala veľkú vojenskú silu Ruska.
  • Moskva by mohla pripomenúť Západu význam zistenia sovietskeho maršala Ogarkova, že presné zbrane v istom zmysle odsunuli jadrové zbrane medzi zastaralé. Tento jeho výrok bol predvídavý, hoci pred 35 rokmi ešte trochu predčasný, no plne odôvodnený dnes, vzhľadom na ruský arzenál presných hypersonických striel.
  • Ruské námorníctvo používa najtichšie ponorky na svete. Moskva my mohla vyhotoviť a zverejniť zábery zblízka na niektorú z lodí NATO cez periskop ponorky.
  • Verím (predpokladám), že ruská armáda dokáže oslepiť lode vybavené systémom Aegis. Moskva by to mohla demonštrovať verejne a spôsobom, ktorý by sa nedal dementovať Bez systému Aegis je loďstvo USA len zbierkou pohyblivých terčov. Výhrada: toto je tajomstvo, ktorými sa vyhrávajú vojny a nemôže sa použiť ľahkovážne. Ak však ruská armáda nemá v zálohe niečo ešte účinnejšie.
  • Moskva by mohla sformovať viacero úderných zväzov typu Prvej tankovej armády.
  • Rusko má početné a veľmi silné výsadkové jednotky, oveľa silnejšie ako sú ľahké pozemné jednotky iných armád. Sú schopné obsadiť a udržať územie proti akémukoľvek vojsku okrem ťažko obrneného. A ešte stále sa buduje. Moskva by mohla svoje schopnosti demonštrovať v rozsiahlom cvičení náhleho obsadenia nepriateľských zariadení, napríklad veľkého letiska alebo prístavu, a prizvať pozorovateľov NATO.
  • Ruská armáda by mohla demonštratívne zacieliť niektorý z objektov NATO, napríklad lode alebo lietadlá, ktoré by sa príliš priblížili, a zverejniť všetky informácie.
  • Moskva by mohla verejne demonštrovať, čo dokážu Poseidony a vierohodne doložiť, že sa nachádzajú v dosahu pobrežia USA. To isté s Burevestnikom. Skrátka, Moskva by mohla priamo ohroziť vnútrozemie USA nejadrovými zbraňami. To by bolo niečo, čo od roku 1814 zatiaľ nikto neurobil.
  • Moskva by mohla odkryť niektoré nové superzbrane (nedávno sa to aj stalo: super torpédo, Ochotnik ako zhadzuje PGM, zostrelenie helikoptéry riadenou strelou.)
  • Skutočne existuje kontajnerový systém striel Club-K? (Ak áno, Moskva by ho mohla verejne predviesť, ak nie, predstierať, že existuje.) V každom prípade, Moskva by mohla verejne deklarovať, že ich bude používať a je ochotná ich predať krajinám, ktoré USA/NATO budú ohrozovať.
.

Diplomatické a medzinárodné opatrenia

  • Moskva by mohla verejne postúpiť niektoré dôležité vojenské technológie do Číny s licenciou, že sa tam môžu vyrábať.
  • Mohla by s Čínou uzavrieť formálnu vojenskú dohodu, ktorá by obsahovala „článok 5“.
  • Moskva by mohla uzavrieť formálnu vojenskú dohodu s Bieloruskom s predpokladom rozmiestnenia silných úderných vojsk.
  • Moskva by mohla rozmiestniť vojská u svojich susedov v Strednej Ázii.
  • Ruské a čínske vojnové lode sprevádzané diaľkovým letectvom by mohli urobiť okružnú plavbu v medzinárodných vodách Mexického zálivu.
  • Moskva by mohla odvolať veľvyslancov, obmedziť medzinárodné misie a zakázať pohyb diplomatov v Rusku.
  • Moskva by mohla okamžite zakázať všetky zahraničné mimovládne organizácie bez ohľadu na existujúci právny stav.
  • Rusko by mohlo uznať LNR a DNR a uzavrieť s nimi vojenské zmluvy.
  • Moskva by sa mohla sústrediť na spoluprácu s Tureckom, Maďarskom a inými rebelujúcimi členmi EÚ/NATO.
  • Moskva by mohla poskytnúť vojenskú pomoc alebo rozmiestniť vojská na Západnej pologuli.
  • Peking by mohol podniknúť niečo vo svojej časti sveta, aby demonštroval dohodu a koordináciu s Moskvou a teda riziko konfliktu na dvoch frontoch.
.

Ekonomické opatrenia

  • Moskva by mohla uzavrieť svoj civilný vzdušný priestor pre krajiny, ktoré uplatňujú voči Rusku sankcie.
  • Moskva by mohla deklarovať, že export z Ruska sa musí platiť v rubľoch, zlate, čínskom renminbi alebo v eurách (eurá? To je ešte otázne).
  • Moskva by mohla oznámiť, že Nord Stream 2 sa zruší, ak sa certifikácia pretiahne za určitý termín. (Osobne sa bavím na tom, koľko ľudí si myslí, že jeho zatvorenie poškodí Rusko viac ako Nemecko: po prvé, ide len o peniaze a Rusko ich má dostatok; a po druhé…)
  • Moskva by mohla zastaviť predaj čohokoľvek do USA (najmä raketových motorov a ropy).
  • Moskva by mohla oznámiť, že po skončení súčasných zmlúv neuzavrie žiadne nové na dodávky plynu do krajín, ktoré voči nej uplatňujú sankcie. To by bol prvý krok. Ďalšie nasledujú.
  • Ako druhý a tvrdší krok by mohla Moskva odstúpiť od zmlúv so všetkými krajinami, ktoré voči Rusku uplatňujú sankcie, a odôvodniť to stavom nepriateľstva. V dôsledku toho by sa okamžite zastavil tok plynu a ropy.
  • Moskva by mohla oznámiť, že žiadny plyn už nebude dodávať na ani cez Ukrajinu a odôvodniť to stavom nepriateľstva.
  • Rusko a Čína by mohli čím skôr sprevádzkovať svoju verziu SWIFTu.
.

Záškodnícke opatrenia

  • Moskva by mohla spôsobiť nepríjemnosti na východnej Ukrajine (Novorusko) podporou separatistických hnutí.
  • Moskva by mohla vyslať špeciálne jednotky na elimináciu hlavných nacistických organizácií na Ukrajine.
  • Mohla by vyslať špeciálne jednotky a zaútočiť na vojenské zariadenia po celej Ukrajine.

.

Ale som presvedčený, že keď Moskva použije akékoľvek „protiopatrenia“, budú dôrazné a pre Západ prekvapujúce. Odporúčal by som, aby USA/NATO bralo toto ultimátum vážne.

Nakoniec, ruské návrhy sú výhodné obojstranne. Ide v nich o to, aby nikto nikoho neohrozoval a ak sa niekto bude cítiť ohrozený, aby nasledovali vážne rokovania na vyriešenie situácie.

Bezpečnosť je vzájomná:

ak sa všetci cítia bezpečne, každý je v bezpečí;

ak sa jeden cíti ohrozený, nikto nie je v bezpečí.

.

Presne to máme teraz pred očami: keď sa Rusko cíti ohrozené zo strany USA/NATO, je schopné ohrozenie vrátiť. Je lepšie žiť vo svete, kde nikto nikoho neohrozuje a všetci sa cítia bezpečne.

George Kennan to predvídal pred štvrťstoročím, keď sa začalo rozširovať NATO:

Myslím, že Rusi budú postupne reagovať s čoraz väčším nepriateľstvom a ich politika sa bude meniť. Myslím, že je to tragická chyba. Nebol na to žiadny reálny dôvod. Nikto nikoho predsa neohrozoval.


Autor – Patrick Armstrong – od roku 1984 pôsobil ako analytik Ministerstva obrany Kanady v oddelení so špecializáciou na ZSSR/Rusko a v rokoch 1993 – 96 ako poradca na Veľvyslanectve Kanady v Moskve.
Od roku 2008 je na dôchodku a publikuje o Rusku a súvisiacich témach.

Pozrite tiež: Farebná revolúcia je pomaly minulosťou

1 názor na “MÁME ULTIMÁTUM, ČO SA SKRÝVA ZA „INAK“?”

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Niektoré funkcie môžu používať súbory cookie na prispôsobenie obsahu, na vykonávanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Niektoré informácie o tom, ako používate našu stránku, môžu používať aj tretie strany, ktorých softvérové doplnky používame. •We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic.  We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners. View more
Cookies settings
Súhlasím / Accept
Nesúhlasím / Decline
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie nameActive

Kto sme

Webová adresa našej stránky je: https://www.belobog.sk.

Komentáre

Keď návštevníci stránky napíšu komentár, uchovávame údaje, ktoré sú zobrazené vo formulári s komentárom, spolu s IP adresou návštevníka a reťazcom agenta z prehliadača používateľa, aby sme mohli vylúčiť spam.Službe Gravatar môžeme poskytnúť anonymizovaný reťazec odvodený od vašej e-mailovej adresy (tzv. hash), aby sme mohli zistiť, či túto službu používate. Zásady ochrany osobných údajov služby Gravatar nájdete tu: https://automattic.com/privacy/. Po schválení vášho komentára bude spolu s vašim komentárom zverejnený aj váš profilový obrázok.

Médiá

Ak na stránku nahrávate obrázky, nemali by ste spolu s nimi nahrávať aj meta-údaje o polohe (EXIF GPS). Návštevníci stránky si môžu vaše obrázky stiahnuť a dostať sa k údajom o polohe, ktoré sú zapísané v meta-údajoch.

Súbory cookie

Ak na našej stránke napíšete komentár, prehliadač vám môže dať možnosť uložiť do súboru cookie vaše meno, e-mailovú adresu a webovú stránku. Je to kvôli vášmu pohodliu, aby ste tie isté údaje nemuseli vyplňovať znovu pri nasledujúcich komentároch. Životnosť týchto súborov cookie trvá jeden rok.Na našej prihlasovacej stránke môžeme nastaviť jeden dočasný súbor cookie, aby sme vedeli zistiť, či váš prehliadač tieto súbory akceptuje. Tento súbor cookie neobsahuje žiadne osobné údaje a hneď po ukončení prehliadača sa vymaže.Keď sa prihlásite, nastaví sa niekoľko súborov cookie, do ktorých sa uložia vaše prihlasovacie informácie a vaše preferencie zobrazenia. Životnosť prihlasovacích súborov cookie trvá dva dni a súborov s preferenciami jeden rok. Ak si vyberiete možnosť „Zapamätať si ma“ (po anglicky „Remember Me“), prihlasovací súbor vydrží dva týždne. Ak sa odhlásite, prihlasovacie súbory cookie sa odstránia.Ak budete upravovať alebo zverejníte článok, vo vašom prehliadači sa uloží ďalší súbor cookie. V tomto súbore cookie nie sú žiadne osobné údaje a je v ňom len identifikátor článku, ktorý ste práve mali otvorený. Po uplynutí 1 dňa bude neplatný.

Zahrnutý obsah z iných webových stránok

Články na tejto lokalite môžu obsahovať zahrnutý obsah (napr. videá, obrázky, články atď.). Zahrnutý obsah z iných webových stránok sa správa rovnako, ako keby sa návštevník nachádzal na webových lokalitách, z ktorých takýto obsah pochádza.Tieto webové lokality môžu tiež zhromažďovať údaje o vás, používať súbory cookie, zahrnovať nástroje sledovania od tretích strán a monitorovať vaše interakcie s týmto zahrnutým obsahom. Samozrejme sa to týka aj situácie, ak máte na danej lokalite konto a ste prihlásení, vtedy tiež môžu sledovať vaše interakcie so zahrnutým obsahom.

S kým zdieľame vaše údaje

V prípade, že požiadate o resetovanie hesla, do príslušného e-mailu bude zahrnutá vaša IP adresa.

Ako dlho uchovávame vaše údaje

Ak na stránke napíšete komentár, tento komentár a s ním súvisiace meta-údaje sa uchovávajú na neurčito. Dôvodom je, aby sme mohli rozoznať následné súvisiace komentáre a aby sme ich mohli potvrdzovať automaticky a nenechali čakať na manuálne potvrdenie.Užívateľom, ktorí si na našich stránkach vytvoria konto (ak bude taká možnosť), tiež uchovávame osobné informácie, ktoré oni zadajú vo svojom používateľskom profile. Všetci používatelia môžu svoje osobné informácie kedykoľvek vidieť, upraviť aj odstrániť (s výnimkou používateľského mena, ktoré sa nedá zmeniť). Tieto informácie sú tiež viditeľné pre administrátorov stránok, ktorí ich tiež môžu meniť.

Aké práva môžete uplatňovať na svoje údaje

Ak máte ne tejto stránke konto alebo ak ste napísali komentáre, môžete požiadať o exportovanie osobných údajov, ktoré o vás uchovávame vrátane údajov, ktoré ste nám poskytli. Môžete tiež požiadať, aby sme všetky takéto informácie o vás  odstránili. Toto sa však netýka informácií, ktoré sme povinní uchovávať z administratívnych, právnych alebo bezpečnostných dôvodov.

Kam odosielame vaše údaje

Komentáre návštevníkov môže kontrolovať automatická antispamová služba tretej strany.

Who we are

Our website address is: https://www.belobog.sk.

Comments

When visitors leave comments on the site we collect the data shown in the comments form, and also the visitor’s IP address and browser user agent string to help spam detection.An anonymized string created from your email address (also called a hash) may be provided to the Gravatar service to see if you are using it. The Gravatar service privacy policy is available here: https://automattic.com/privacy/. After approval of your comment, your profile picture is visible to the public in the context of your comment.

Media

If you upload images to the website, you should avoid uploading images with embedded location data (EXIF GPS) included. Visitors to the website can download and extract any location data from images on the website.

Cookies

If you leave a comment on our site you may opt-in to saving your name, email address and website in cookies. These are for your convenience so that you do not have to fill in your details again when you leave another comment. These cookies will last for one year.If you visit our login page, we will set a temporary cookie to determine if your browser accepts cookies. This cookie contains no personal data and is discarded when you close your browser.When you log in, we will also set up several cookies to save your login information and your screen display choices. Login cookies last for two days, and screen options cookies last for a year. If you select "Remember Me", your login will persist for two weeks. If you log out of your account, the login cookies will be removed.If you edit or publish an article, an additional cookie will be saved in your browser. This cookie includes no personal data and simply indicates the post ID of the article you just edited. It expires after 1 day.

Embedded content from other websites

Articles on this site may include embedded content (e.g. videos, images, articles, etc.). Embedded content from other websites behaves in the exact same way as if the visitor has visited the other website.These websites may collect data about you, use cookies, embed additional third-party tracking, and monitor your interaction with that embedded content, including tracking your interaction with the embedded content if you have an account and are logged in to that website.

Who we share your data with

If you request a password reset, your IP address will be included in the reset email.

How long we retain your data

If you leave a comment, the comment and its metadata are retained indefinitely. This is so we can recognize and approve any follow-up comments automatically instead of holding them in a moderation queue.For users that register on our website (if any), we also store the personal information they provide in their user profile. All users can see, edit, or delete their personal information at any time (except they cannot change their username). Website administrators can also see and edit that information.

What rights you have over your data

If you have an account on this site, or have left comments, you can request to receive an exported file of the personal data we hold about you, including any data you have provided to us. You can also request that we erase any personal data we hold about you. This does not include any data we are obliged to keep for administrative, legal, or security purposes.

Where we send your data

Visitor comments may be checked through an automated spam detection service.
Save settings
Cookies settings
Návrat hore