Obrázok od Pete Linforth z Pixabay
Západná spoločnosť, tá v USA vari najviac, bola v ostatných rokoch mimoriadne polarizovaná. V prezidentskej kampani šlo doslova o život a mnohí komentátori predpovedali, že po tesných voľbách sa v USA rozpúta nejaká forma občianskej vojny, bez ohľadu na to, kto vyhrá.
V lete som vo svojom komentári písal, že prezident Joe Biden odstúpil z volieb neskoro. Teraz hocikoho z demokratov bude zrážať fakt, že to pôsobí ako divadlo kde sa vyťahujú kandidáti podľa potreby. Asi ťažko zamlčať fakt, že Joe Biden zrazu a tak zázračne precitol. Skôr precitli sponzori a začali mať obavu a strach o svoju investíciu. Vždy je veľmi dôležité postaviť kandidáta s darom reči a charizmou. Lebo o iné vo voľbách vo všeobecnosti nejde. Ľudia chcú emócie, šou a nejaké sľuby.
Ako hovorí František Koukolík uznávaný český neuropatológ, človek nie je rozumná bytosť, ktorá má emócie, ale emocionálna bytosť, ktorá občas myslí. Napokon aj systémové strany teda musia balansovať na hrane medzi serióznosťou a emocionálnou šou, aby na seba nasali väčšinu.
No logicky mi to vychádza tak, že novým kandidátom demokratov musí byť niekto, kto bude môcť v kampani proti Donaldovi Trumpovi využiť dve karty. A tými musia byť vek a bezúhonnosť. Hlavne kvôli nerozhodnutým voličom.
Uvidíme, ako sa to vyvinie ďalej, ale myslím, že sa postupne zmierujú s novým obdobím Donalda Trumpa, čo nastane na prelome rokov. Ako napísal môj priateľ, univerzitný profesor: „Je to politik, voľby sú o sľuboch (stačí si pozrieť slovenskú klasiku – Reštaurácia podľa J. Kalinčiaka – platí). Uvidíme, ale obecne je to väčší prísľub pozitívnej zmeny (najmä vo vzťahu k vojne (nám).“
A je to tu. Republikán Donald Trump si zaistil dostatočný počet hlasov v zbore voliteľov a stal sa tak víťazom amerických prezidentských volieb. Čítal som aj názory, že Donald Trump nevyhral prekvapujúco. Prekvapení sú len tí, ktorí nesledujú dianie v USA alebo ignorujú realitu. Prečo voliči volia tak, ako volia. Vnímam to tak, že všade sú ľudia, ktorí sa chcú mať lepšie USA, EU,SVK až po eskimákov. A na základe niečoho si vyhodnotili, že ich voľba je lepšia ako iné možnosti. Netvrdím že sa rozhodovali podľa objektívnych argumentov ani že volili dobro, ale si myslím, že volili z aktuálnej ponuky.
Aktuálne je ponuka všade mizerná. Mizerná je preto, lebo inteligentní a charakterní ľudia nechcú ísť do politiky. Vnútorne cítia, že to s nimi nerezonuje. Nuž, odkiaľ potom brať tie osobnosti, po ktorých tak voláme. Nie som si istý, ako sa to časom v USA vyvinie, nie som odborník. Som viac menej presvedčený, že zázraky sa samozrejme nestanú, ale svet potrebuje slobodnú a silnú Ameriku.
Držme sa teda svetla.
Čo mňa osobne veľmi mrzí, je že hulvátstvo, násilie, egocentrizmus a netolerancia vládne momentálne svetu aj pri voľbách parlamentných aj prezidentských. Keď to tak niektorí ľudia chcú, nech sa tak podľa ich vôle najbližšie roky deje. Neviem, čo od toho čakajú, ale podľa mňa budú trpko sklamaní.
Snáď sa niekedy medzi ľudí aj vo voľbách vráti porozumenie, empatia a láskavosť. Ale na to si budeme musieť bohužiaľ asi par rokov počkať.
Dušan Piršel
Dodatok Mariána Moravčíka:
Žijeme v šialenej dobe. Možno až po nás nasledujúce triezve generácie to naplno pochopia a neveriacky budú krútiť hlavami. Na oficiálnej internetovej stránke, kde uverejňovali priebežné výsledky prezidentských volieb v USA, museli pridať podtitul:
„Toto nie je súťaž v popularite!“
Rád by som veril, že výsledok naznačuje, že sa západ začína preberať z liberálno-progresívnej opice z toho, že dejiny skončili a môže bez zábran a ohľadov vládnuť svetu. A rád by som veril, že „vládcovia sveta“ nepôjdu vabank a že aj s podpásovkami a masovými podvodmi zaradili spiatočku. A rád by som veril, že je to pre nich už neskoro a ich systém vlády to už aj tak nezachráni.