O tom, že organizovaný jednotný ľud je obrovská sila, zatiaľ čo dav je slabý.

Po vpáde Galov do Ríma sa mnoho občanov vysťahovalo do Vejí, hoci senát vydal nariadenie, aby sa všetci do určitej doby vrátili. Tieto edikty spočiatku nikto nebral vážne, ale nakoniec sa po uplynutí lehoty poslušne vrátili domov.
Titus Livius to komentoval: „Hoci Rimania ako celok boli kedysi urputní, ako jednotlivci – zo strachu – sa predsa len podriadili.“
Tento výrok presne vystihuje povahu ľudí. Skrytí v dave sú nesmierne srdnatí, najmä kým sa to týka len slov, ale akonáhle im začne hroziť postih, neveria jeden druhému a pokorne poslúchnu príkazy a zákony.
Pre politika z toho vyplýva poučenie, že v usporiadanom štáte si nemusia príliš lámať hlavu s momentálnymi náladami a výrokmi ľudu, ale v kritických situáciách, kedy povoľujú všeobecné zábrany, musia nájsť také opatrenia, ktorými budú schopní donútiť ich k disciplíne.
Nebezpečné občianske nepokoje vznikajú ako dôsledok nesúhlasu s obmedzovaním občianskych slobôd alebo po zvrhnutí obľúbeného panovníka, najmä ak ostal nažive. V takých prípadoch býva výbuch ľudového odporu strašný a dá sa skrotiť len násilnými prostriedkami. Nepokoje z iných príčin ale nebývajú až také zlé, najmä ak povstanie nemá svojho konkrétneho vodcu. Živelný prejav rozbesneného davu býva síce strašný a ničivý, ale bez vedúcej osobnosti obvykle netrvá dlho. Ak sa vládni činitelia majú kam v prvých chvíľach ukryť, môžu počítať s tým, že horúce hlavy vychladnú, dav sa rozpadne na jednotlivcov a každý sám za seba začne premýšľať, ako sa vyhnúť následkom a zachrániť pred budúcimi represáliami.
Ak chce byť ľudové povstanie úspešné, bezpodmienečne musí mať svojho vodcu, ktorý bude postup a počínanie ľudu organizovať, a súčasne bude myslieť do budúcnosti, ako ľud ochrániť pred následkami.
Titus Livius hovorí, že po smrti Virginie sa ľud zhromaždil v uliciach a ako svojich zástupcov si zvolil spomedzi seba dvadsať hovorcov-tribúnov. Takto sa z davu stala organizovaná sila s reálnou nádejou na úspech.
Dodatok Mariána Moravčíka
Verím, že čitatelia už našli paralely a poučenie vo veci súčasných protivládnych protestov a nepokojov. No zvlášť by som chcel upozorniť, ako pravdivo Machiavelli odhaduje, že ľud ako súhrn jednotlivcov sa zväčša poslušne podriadi. Príkladom bola ironicky nazvaná operácia „SNP-2“ z roku 2020. Ironicky preto, lebo SNP bolo silným organizovaným vystúpením ľudu, no táto dvojka bola z väčšej časti len demonštráciou poslušnosti.