Ešte si nepamätám také nepokojné a traumatizujúce predvianočné obdobie, ako zažívame dnes. Znepokojujú nielen vojnové konflikty a hrozba terorizmu, ale na domácej pôde aj chaoticky komunikovaný protest lekárov, s hrozbou paralyzovania zdravotnej starostlivosti. Premiér Robert Fico sa ku konfliktu vlády s lekármi vyjadril šalamúnsky v zmysle „nebudem s nimi rokovať, som v konflikte záujmov“.
Ako tomu rozumieť?
Pred niekoľkými mesiacmi lekári Ficovi zachránili život a keby im dnes mal povedať úprimne svoje stanovisko, zrejme by ich musel, obrazne „prehnúť cez koleno“.
Je zrejmé, že lekárskym odborom nemôže ísť o zvýšenie miezd. Dokonca aj Denník N uverejnil článok s grafmi, že priemerné platy lekárov sú na Slovensku vyššie ako v ČR a v porovnaní s priemernými platmi všetkých zamestnancov dokonca o niekoľko desiatok percent vyššie než v ČR. V tejto situácii takýmto drastickým spôsobom žiadať niekoľko desiatok eur naviac nemôže vyvolať žiadne sympatie u nikoho, kto sa musí živiť vlastnou prácou alebo z dôchodku. Aj preto mám zo zvyšku textu v Denníku N, podobne ako z komunikácie v ostatných médiách, dojem, že otázky okolo platov lekárov sa snažia zahmlievať a nikde nie je uverejnené niečo úplne jasné aj s konkrétnymi údajmi.
Hoci máme k dispozícii počítačové siete, na ktoré sú napojené aj pokladnice vo všetkých trafikách, máme superpočítače s umelou inteligenciou schopnou spracovávať „big data“, konkrétne a presné informácie o platoch lekárov som na internete nenašiel. Nemá ich nikto.
Pred niekoľkými rokmi sa tejto problematike podrobne venoval inštitút INEKO a aj tam museli konštatovať: „Bohužiaľ, verejne dostupné zdroje, ani Ministerstvo zdravotníctva SR nedisponujú údajmi o priemernej výške celkovo vyplatenej mzdy zamestnaných nemocničných lekárov – špecialistov. Preto môžeme porovnávať mzdu len za všetkých nemocničných lekárov spolu, kde sú zahrnutí aj lekári bez špecializácie, ktorí majú výrazne nižšie mzdy ako atestovaní lekári.“
Odbornej verejnosti nie sú známe nielen štruktúrované informácie o platoch lekárov, ale keď som sa snažil nájsť relevantné informácie v Národnom centre zdravotníckych informácií, zistil som, že dokonca nevieme, ako na tom sme s lekárskymi miestami. Ako to myslím?
Nuž, vieme, že na Slovensku pracuje 20 234 lekárov, z toho 11 110 v súkromnej sfére a ostatní v štátnej alebo municipálnej. Ale problém je v tom, že toto nie sú počty fyzických osôb – jednotlivcov, ale prepočítané a zosumarizované úväzky. Lekár, ktorý má dva úväzky, v štátnej nemocnici aj súkromnej ambulancii, prispieva do súčtu na obidve strany len zlomkom svojho úväzku. A tak nevieme presne, a nikde v médiách to nie je publikované, koľkí z lekárov, ktorí výpoveďami dali vláde nôž na krk, prakticky nič neriskujú, lebo majú druhý úväzok v súkromnej inštitúcii a tí istí pacienti budú za nimi chodiť aj tak, ale na iné miesto.
Mimochodom, situácia, keď človek zároveň pracuje pre štát aj pre súkromnú firmu, pričom tam aj tam robí prakticky to isté, je ukážkový príklad konfliktu záujmov. Dôsledky a súvislosti (tunel štátnych prostriedkov do súkromných rúk) nebudem na tomto mieste rozoberať, som presvedčený, že čitatelia majú vlastné skúsenosti a vedia, o čom píšem.
Pritom počet lekárov, ktorí „sedia na dvoch stoličkách“ nie je zanedbateľný. Najvyšší kontrolný úrad v roku 2014 zverejnil dokument, ktorý je dnes už nedostupný, no v ktorom bolo uvedené, že až 47,5 % lekárov vtedy pracovalo na základe viac ako jednej pracovnej zmluvy, teda mali úväzky rozdelené u viacerých zamestnávateľov. Popri tom inštitút INEKO zverejnil údaj, že takmer 20 % lekárov má súčet svojich pracovných úväzkov presahujúci 1,0.
Tieto informácie poskytujú viac svetla do kategorickej požiadavky lekárskych odborov, aby vláda ani neuvažovala o transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti a už vôbec o ich privatizácii. Nie som vôbec prívržencom privatizácie zdravotníckych zariadení, no pri špekuláciách, prečo to lekárom tak principiálne vadí, som si uvedomil, že benevolentný štát nemá problém s tým, že mu lekár na čiastočný úväzok robí konkurenciu v súkromnej ambulancii. Súkromná akciová spoločnosť by toto netrpela a nenechala by sa „tunelovať“.
Zvláštna hybridná „symbióza“ štátnych a súkromných inštitúcií, v ktorej štát ťahá za kratší koniec, je známa už dávno. Na internete sa dá nájsť materiál z rokovania NR SR o problémoch v zdravotníctve spred 15 rokov. Už tam sa konštatuje, že pri čiastočnej privatizácii zdravotníckych inštitúcií: „Odchod lukratívnych ziskových činností a zariadení prehĺbil stratové hospodárenie štátnych zdravotníckych zariadení.“ Otvorene sa tam tiež píše, že k prevedeniu majetku a činností na súkromné firmy dochádzalo „sofistikovaným“ spôsobom za nevýhodných podmienok pre štátne zdravotnícke zariadenie.
Teraz mi je už pochopiteľné, prečo sa Robert Fico radšej rozhodol nič o situácii v zdravotníctve nekomunikovať, lebo by zrejme musel povedať niečo, čo by sa dotyčných dotklo. A oni vedia byť ješitní a urážliví. Ktovie, či sa im ešte v budúcnosti dostane na operačný stôl a… sám viem hneď z druhej ruky o prípade, keď tesne pred operáciou nechala anesteziologička ležať pacientku na stole a po hádke s hlavným chirurgom so slovami, že sa „na všetko môže vy…“ odišla z operačnej sály. (A nevrátila sa… nuž, ani dojička nenechá kravičku nepodojenú, lenže to je taký sedlácky a neprogresívny prístup…)
Záverom trochu všeobecnejšie o odboroch. Pracoval som v nich aktívne ešte za socializmu a bol som zvyknutý na to, že aj vo vtedajších podmienkach sa snažíme chrániť záujmy pracujúcich, to v tomto kontexte znamená aj zdravie pacientov, ktorí sú v momentálnom spore rukojemníkmi. Poznám osobne mnohých lekárov, ktorí sú dobrí a čestní ľudia a mrzí ma, že odboroví funkcionári sa v tomto prípade zaštiťujú aj ich menami a povesťou. Súčasné „odbory“ totiž, ak si pozorne prečítame napríklad internetovú stránku KOZ, majú ochranu záujmov pracujúcich až v spodných poschodiach priorít. Ich hlavnou prioritou je „upevnenie demokratického právneho štátu a jeho demokratického zriadenia“, čo v súčasnom „newspeaku“ znamená ochranu liberálno-kapitalistického zriadenia. Preto je celkom logické, že odbory sú na strane pravicových opozičných strán a idú po krku vláde, ktorá je „príliš sociálne orientovaná“.
Lex píše:
Příteli Mariáne,
vstoupil jsi na „tenký led“ – a v případě, že by Tě měla postihnout nemoc s potřebou hospitalizace, asi bys měl uvažovat o emigraci/. Ale jako obvykle, rána „přesně na komoru“. Z grafů příjmů lékařů na Slovensku a v Česku je zřetelné, že platy lékařů za vlády Hegera a Ódora mezi lety 2021-2022 klesly z 2,79 násobku průměrné mzdy na 2,68 násobek. Nevím, ale nemyslím si, že v té době „progresívců“ podaly více jak tři tisíce lékařů výpovědi, jako je tomu dnes, kdy se měl jen zpomalit jejich růst proti dohodě z roku 2023, tj. z doby, kdy progesívci „odevzdávali žezlo“ /a po nás potopa/. Konec konců mnohem víc mi ta situace s výpověďmi připomíná politickou, nikoliv sociální či „odborovou“ motivaci. Vlastně jsem o té motivaci namířené proti současné vládě přesvědčen.
Do řady ostatních podmínek „odborů“, na které ministr zdravotnictví přistoupil, dost dobře nevidím, nevím, jakou v „rezignaci“ ministra Kamila Šaška /to příjmení je pro nastalou situaci něco jako nomen omen/ a celé vlády SR hrály roli, vím jen tolik, že peníze jsou vždy „až na prvním místě“, konec konců to dokumentuje i věta – cituji – „V zmluve sa vláda zaviazala, že nemocničným lekárom sa budú zvyšovať platy podľa pôvodného stavu pred konsolidáciou.“ https://www.teraz.sk/slovensko/vlada-schvalila-zmluvu-s-loz-o-nastole/844729-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwIndex%253Btop
Celá tato aféra ve mne dále vyvolává otázku, zda by s ohledem na skutečnost, koho si berou lékaři jako své rukojmí při svém „vyjednávání“ /přesnější by bylo „při svých ultimátech“/ o svých profesních a osobních zájmech a při oněch násobcích průměrných platů, kterými je jejich společenské postavení oceněno, neměla mít jejich pozice zaměstnanců povahu STÁTNÍ SLUŽBY se vším, s čím je tato pozice spojena /ohodnocení už existuje, chtělo by to už jen ty povinnosti a ODPOVĚDNOST/.
1)
Dík Navajo, že jste napsal, co a jak napsal!
Nikdy jsem totiž nepochopil, přitom denně zažíval, když jsem kolem roku 2008 udělal asi svou největší (a chválabohu i jedinou) profesní chybu, kdy jsem šel do konkursu na technického ředitele krajský nemocnice a… a, bohužel, jsme se jím i stal … proč:
“ benevolentní stát nemá problém s tím, že mu lékař na částečný úvazek dělá konkurenci v soukromé ambulanci. Soukromá akciová společnost by toto netrpěla a nenechala by se „tunelovat“.“!!!
Jenže ono se to od té doby ještě o mnoho zhoršilo tak, až se divím, že zdravotnictví ještě funguje. Dyť je to „tunelování“ státu doktory, když sedí na „dvou židlích“ tak evidentní, že to bije do očí.
Jasně, že přítel Lex má pravdu v tom, že „nejde o housku na krámě“ a že by měla mít felčarská profese, podobně jako u soudců, prokurátorů, policajtů a hasičů …“povahu STÁTNÍ SLUŽBY se vším, s čím je tato pozice spojena…“. Policajti i hasiči si taky nemohou prosazovat své zájmy tím, že si vezmou lidský životy/zdraví jako rukojmí k vyjednávání se státem … takhle to prostě nemůže být! Podle mého se musí začít od zákonů, VŠ školství a taky od narovnání platů ve státní sféře (… zrovna dneska jsem si přečetl něco výživnýho o platech na Magistrátu v Praze = pro mě prostě něco neuvěřitelnýho z oblasti sci-fi https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/reditel-prazskeho-magistratu-dostal-na-odmenach-pres-dva-miliony-svoboda-zatim_2412201424_vdv )
A ještě musím zmínit to téměř bezrizikový podnikání felčarů, kdy jsou všichni doslova zavěšeni na státní cecík = práce sama za nimi chodí a oni si ji vzájemně dohazují pro státní kasu dosti neurvalým způsobem! Prostě vždycky dostanou zaplaceno = třeba na rozdíl od mé profese – viz. digitalizace stavebního řízení /nejen!/, která nás odstavila od příjmů minimálně do doby, než si to ti packalové ve Strakovce vyříkají!)!
Jak správně píše Lex = opravdu moc tenkej led = jak na u vás Slovensku, tak i u nás. Přeju vám Slovákům, abyste ty doktory nějak ustáli se ctí.
P. S.
ten „sloupek komentářů“ jsem našel, ale v jakési (asi) starší liště BELOBOGU, to není ten, o kterém jste psal, že si ho necháte na dlouhé zimní večery, žejo?
https://www.belobog.sk/machiavelli-o-tom-ako-neschopni-vladcovia-risu-znicia/#comment-3174
Priateľu, ďakujem za Vaše osobné doplnky k téme.
Čo sa týka toho stĺpčeka komentárov, tak som zmätený. Už som ho kvôli Vám urobil priamo na hlavnú stránku, už pred viacerými dňami, takže ak ste ho ešte nenašli, tak buď nechodíte cez hlavnú stránku, alebo pomôže vymazanie vyrovnávacej pamäti. Ten stĺpček na hlavnej stránke nechám, ale budem na nej v najbližších dňoch robiť zmeny a posuniem ho nadol.
… a ještě prosba, Navajo, nešla by změnit ta šedivá barva textů a to tenoučké písmo na černočerně sytější písmo? Abych řekl pravdu, já tu tence nedomrle šedou skoro nevidím! … a Vám to určitě taky prospěje, když vidím ty Vaše brejle!
Priateľu, popravde práve pracujem na vizuálnych zmenách a písmo som už pred niekoľkými dňami zmenil na zreteľnejšie. Preto teraz neviem, či myslíte tento nový typ písma, alebo ten pôvodný. Môže sa stať, že ešte o zmene neviete, lebo Váš prehliadač si ešte načítava štýl z vyrovnávacej pamäti (cache) u vás v počítači. Skúste si, prosím, vymazať vyrovnávaciu pamäť tak rok dozadu. Po novom som zmenil aj toto a prvky sa k Vám do vyrovnávacej pamäti budú ukladať na oveľa kratší čas.
Zdravím, příteli blbíši (v souvislosti se shledáním poté, co jsme odpochodovali z jedné žvanírny – čímž nemám na mysli články Vidláka, které, jak jsem avizoval, stále poctivě čtu a převážně s jejich obsahem souhlasím, ale většinu toho, co se odehrává pod nimi v prostoru, který si „privatizovalo“ několik „hlásných trub“, a autorů skutečně „kvalitních“ glos je minimum – tak pro počty prstů na jedné ruce).
No, „nic není jak bejvávalo“, já už taky nikde nepíšu ani nekomentuju, Belobog je poslední místo, kam chodím kvůli Mariánovi Moravčíkovi alias NavajoviMM, kvůli němuž – jeho tvorbě pramenící z rozsahu a hloubky poznání a především orientace v problematice – ho stojí za to číst /to, že jeho názory jsou téměř identické s mými, je nepochybně také jedním z motivačních faktorů i bonusů zároveň, člověk je rád, když ví, že nestojí na pranýři současné doby vymknuté z kloubů jako „dezolát“ sám/.
Ale, když dovolíte, mám k Vám jednu prosbu. Jen tak pro sichr, kdybych měl nutkání se s Vámi výjimečně podělit o nějakou myšlenku /kdyby mě náhodou „zachvátila“/, mohl byste mi poskytnout svou e-mailovou adresu – na tu moji – lex.morava@centrum.cz
Znáte to – „co se škádlívá, to se rádo mívá“…..
L.