Tradiční každotýdenní rozhovor se středo a blízkovýchodní expertkou  Karine Gevorgjan ve studiu Radio Sputnik, jakkoli byl vždycky nesmírně zajímavý, nabral tentokráte ve své druhé polovině zajímavé obrátky – proto jsem to podstatné pro vás přeložil.

Slíbila jste, že začnete o Starobělsku…

Ale, začnu přece jen od Iránu. Vraždou dívek v Menabě – tam zahynulo 140 lidí, z toho 80 dětí. Já chápu, že 21 lidí ve Starobělsku není 140 a Rusko se od Íránu přece jen liší nejen rozlohou, ale také tím, že Írán má 90 milonů obyvatel oproti našim 140. V Íránu byl ale vyhlášen celonárodní smutek, zatímco u nás jen v Luganské republice, zatímco v centrální televizi běží zábavné programy… – to je jako co? Já chápu, že jde o peníze, že vše bylo v tv dopředu zaplaceno. Ale toto je extrémní situace, kdy naše země bojuje, je u nás občanská válka a cizí intervence – řekněme si narovinu, co je to Ukrajina. Je to situace stejná, jako před více než sto lety. Já prostě protestuji! Řeknete si jednadvacet děvčat a kluků … – a to je právě ono!… – a nevykládejme o našich postojích na talk show – to přece nejde dohromady. Myslím si, že vyjadřují mínění většiny…

Inu, byla aspoň minuta ticha na finále Poháru se 76 tisíci diváky…

Ale chápete, jak to vidí rodiče těch dětí – ti lidé, kteří od roku 2014 doufali v Moskvu a Rusko- jak oni tam vidí, co u se nás v Moskvě a celkem v Rusku děje? Že se tam v těch regionech mění veřejné mínění – a my ztrácíme autoritu a reputaci.

No, především terorizmus úplně zastavit nelze, my na to stále narážíme. Když bylo ohnisko terorizmu tady v Moskvě, jak se měnil vztah Moskvanů k ostatním… – já s první částí Vašeho názoru souhlasím, ale …

Víte, já se nemohu zastavit…- pokud bude 9.května útok na Rudé náměstí, bude odvetou útok na Kyjev a celý ho smete. Ale tady vidím nejrůznější, i velmi loajální lidí, jak rozhazují rukama a říkají: – počkejte, ale na Brjansk, na Bělgorod a Kursk útočit mohou?  JAK TO?

Takže ten protiúder, následující po Starobělsku, považujete za nedostatečný?

Poslyšte, já, stejně jako mnozí vím, že naše taktika… – strategii nám oznámili (denacifikaci a demilitarizaci Ukrajiny), ale ta není pro válčící armádu. Ukrajinu jsme demilitarizovali, v důsledku čehož se týl Ukrajiny přesunul do Evropy – to je nekonečné. Já to nechápu, to není úkol pro armádu.

Rozumím – Vám jde o taktiku.

Armáda taktiku má, tu jim předepisuje genštáb po schválení s Vrchním velitelem. Chápu, že má armáda jistá omezení v prostředcích, má svoje představy o válečné reakci… – tomu ale nerozumím, to není moje kompetence…

Takže to, o čem mluvíme, je politické rozhodnutí.

Znovu opakuji, že armáda své taktické úkoly plní, vzpomínám si, že naše armáda svoje taktické úkoly v Afghánistánu plnila do puntíku a odešla se ctí. Když se tehdejší naši vojáci dostanou do Afghánistánu, tam se k nim bývalí nepřátelé chovají s respektem.

Já Vám rozumím… – takže chybí politické rozhodnutí – ale jaké má být?

Víte, já bych řekla, co je třeba, ale nechci se vyjádřit veřejně – jenom naznačím… – Nemůžeme tak lpět na našich diplomatických zastoupeních v nepřátelských zemích. Musíme snížit úroveň diplomatického zastoupení minimálně do konzulátu nebo zvláštní zastoupení – se vším, co z toho vyplývá. To jsme měli udělat už dávno. Já přitom chápu, že naši diplomaté by velmi chtěli tam nadále žít a pracovat, nicméně my výsledky té práce nevidíme a Evropa nám čím dál víc vlastně vyhlašuje válku a stále o tom mluví. Tak proč na to máme čekat?

Nemyslím si, že bychom měli nějak zvlášť silně udeřit. Nutné je zesílit práci pololegální i legální s těmi silami v Evropě, které chápou, že jim nezbývá jiná cesta než hlad. Nebude to poprvé v historii, kdy lidé, aby vydělali na živobytí vlastní i rodiny, jdou dobrovolně do armády – a ten hlad už je na prahu.

Proč Írán útočil nejen na Izrael, ale na okolní země, dokonce i na Kypr… – a nyní řekli, že nejen tam, ale i na Řecko atd. Američané dokonce většinu svého letectva z Izraele stáhli. Íránci výborně pochopili, že se musí zabezpečit proti svému okolí – nepřátelským základnám v Iráku, Emirátech, Kuvajtu, Bahrajnu a vzali pod kontrolu Hormůzský průliv.

Máme my pod kontrolou dánské průlivy a východ z Baltského moře, Bospor a Dardanely? A to, že v Istanbulu ustavili nový štáb NATO bez USA a chtějí zavést nový režim s odmítnutím montreauxké konvence Tureckem. Oni tam od našich tankerů, dle dohody (ještě z dob SSSR) brali 25% poplatku za doprovod lodivoda, ale od roku 2022 nebo 2024 už berou 100%, smlouva-nesmlouva  – a my mlčíme? A co, když nám průlivy úplně uzavřou?

Říkám to otevřeně, protože chci, abychom si zajištovali bezpečnost po celém obvodu.  

U nás teď všichni nadávají na Pašinjana, k němuž já necítím žádné sympatie a nemíním ho posuzovat jako člověka, ale jako funkci. A přitom Rospotrebnadzor uvaluje sankce na byznys afilovaný s arménskou opozicí, čímž vlastně podporuje onoho Pašinjana. Takže vlastně podráží arménskou společnost, která je většinově proti premiérovi. V Arménii si ťukají na čelo a ptají se, co se v tom Rusku děje?

Dovolím si Vás vrátit k tématu Blízkého Východu. Překvapil Donald Fredovič, když obvolal všechny tamní lídry a požádal je, zda by se připojili k Abrahamovským dohodám…

No, to Íránce pobavilo. Poté, co podrazil izraelského Netanjahua a rozhádal se s ním. Říká se, že strašně, a Netanjahu na něj seslal ty nejsprostší nadávky – jen nevím jakým jazykem spolu mluvili, zda anglicky nebo hebrejsky. Představuji si, jaké kletby sesílá na Trumpa a Američany… – něco se tam děje.

O co konkrétně tam šlo?

Saudové dali své podmínky:

  1. Zastavit boje v Gaze;
  2. Obnovit Gazu a uznat Palestinu.

Což jsou vlastně stejné podmínky jako od Íránců. Ti například, na rozdíl od řady jiných, nikdy neodvolali svůj podpis pod rezolucí OSN o ustavení státu Palestina…

Tím spíš poté, co Trump veřejně, před celým světem, urazil saudského následníka trůnu (nevím, proč to udělal, jestli ve prospěch vnitřní opozice v SA),… nicméně ani tak to nedává smysl – to se nedělá. Ta jeho silácká taktika už ale přestává zabírat a všichni se dívají spíš na výsledky. A tam má Trump velké problémy i uvnitř USA, a navíc mu zřejmě vyložili Britové dost vážné ultimátum a krále Karla tam neposlali náhodou… Možná šlo Kanadu, snad i Grónsko, kde mu vystavili stopku, takže ho nasměrovali proti Kubě… To jsou ale dohady.

Fakt je ten, že Britové nemají zájem o veřejné postavení na špici, ale tváří se, že to Amerika. Přestože na tom nejsou hospodářsky vůbec dobře a mají řadu vnitřních problémů, tak jsou schopni, přes svoji agenturu a proxy, Trumpovi pořádně zatopit v samých USA i po jejich obvodu, že k tomu ani nepotřebují armádu. V tom je jejich síla. A, mimochodem, britské tajné služby jsou skutečně propojené a jednotné – jejich vojenská rozvědka, královská rozvědka i kontrarozvědka tvoří jeden funkční organizmus. A působí především v zákulisí. Ne jako těch 17 služeb v USA.

My máme v Britech výborného nepřítele, který nás nutí nepolevovat a snažit se být lepší. Otázkou je, zda toho skutečně v protihře s nimi využíváme… Oni nás vlastně k té protihře potřebují… – ale my, zřejmě, z toho pole odcházíme – bohužel. Ale to je na jiný rozhovor. Proto se nedivte, že Kim Philby byl Hrdinou SSSR … a jeho otec vytvářel Saudskou Arábii a vahabizmus…

https://dzen.ru/video/watch/6a143b568d11d4483b73f3d5        od min. 00:31:00

Preklad: St. Hroch, 26. 5. 2026

Starší článok

Budú jesť dôchodcovia v starobincoch 80 gramov mäsa týždenne?

Novší článok

Deep Purple: rockový trón sa presúva na Slovensko


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Niektoré funkcie používajú „cookie“ na prispôsobenie obsahu, kvôli sociálnym médiám a na analýzu. Niektoré informácie môžu používať aj tretie strany, ktorých doplnky používame. •We use cookies... View more
Nastavenia súborov cookie
Súhlasím / Accept
Nesúhlasím / Decline
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie nameActive

Kto sme

Webová adresa našej stránky je: https://www.belobog.sk.

Komentáre

Keď návštevníci stránky napíšu komentár, uchovávame údaje, ktoré sú zobrazené vo formulári s komentárom, spolu s IP adresou návštevníka a reťazcom agenta z prehliadača používateľa, aby sme mohli vylúčiť spam.Službe Gravatar môžeme poskytnúť anonymizovaný reťazec odvodený od vašej e-mailovej adresy (tzv. hash), aby sme mohli zistiť, či túto službu používate. Zásady ochrany osobných údajov služby Gravatar nájdete tu: https://automattic.com/privacy/. Po schválení vášho komentára bude spolu s vašim komentárom zverejnený aj váš profilový obrázok.

Médiá

Ak na stránku nahrávate obrázky, nemali by ste spolu s nimi nahrávať aj meta-údaje o polohe (EXIF GPS). Návštevníci stránky si môžu vaše obrázky stiahnuť a dostať sa k údajom o polohe, ktoré sú zapísané v meta-údajoch.

Súbory cookie

Ak na našej stránke napíšete komentár, prehliadač vám môže dať možnosť uložiť do súboru cookie vaše meno, e-mailovú adresu a webovú stránku. Je to kvôli vášmu pohodliu, aby ste tie isté údaje nemuseli vyplňovať znovu pri nasledujúcich komentároch. Životnosť týchto súborov cookie trvá jeden rok.Na našej prihlasovacej stránke môžeme nastaviť jeden dočasný súbor cookie, aby sme vedeli zistiť, či váš prehliadač tieto súbory akceptuje. Tento súbor cookie neobsahuje žiadne osobné údaje a hneď po ukončení prehliadača sa vymaže.Keď sa prihlásite, nastaví sa niekoľko súborov cookie, do ktorých sa uložia vaše prihlasovacie informácie a vaše preferencie zobrazenia. Životnosť prihlasovacích súborov cookie trvá dva dni a súborov s preferenciami jeden rok. Ak si vyberiete možnosť „Zapamätať si ma“ (po anglicky „Remember Me“), prihlasovací súbor vydrží dva týždne. Ak sa odhlásite, prihlasovacie súbory cookie sa odstránia.Ak budete upravovať alebo zverejníte článok, vo vašom prehliadači sa uloží ďalší súbor cookie. V tomto súbore cookie nie sú žiadne osobné údaje a je v ňom len identifikátor článku, ktorý ste práve mali otvorený. Po uplynutí 1 dňa bude neplatný.

Zahrnutý obsah z iných webových stránok

Články na tejto lokalite môžu obsahovať zahrnutý obsah (napr. videá, obrázky, články atď.). Zahrnutý obsah z iných webových stránok sa správa rovnako, ako keby sa návštevník nachádzal na webových lokalitách, z ktorých takýto obsah pochádza.Tieto webové lokality môžu tiež zhromažďovať údaje o vás, používať súbory cookie, zahrnovať nástroje sledovania od tretích strán a monitorovať vaše interakcie s týmto zahrnutým obsahom. Samozrejme sa to týka aj situácie, ak máte na danej lokalite konto a ste prihlásení, vtedy tiež môžu sledovať vaše interakcie so zahrnutým obsahom.

S kým zdieľame vaše údaje

V prípade, že požiadate o resetovanie hesla, do príslušného e-mailu bude zahrnutá vaša IP adresa.

Ako dlho uchovávame vaše údaje

Ak na stránke napíšete komentár, tento komentár a s ním súvisiace meta-údaje sa uchovávajú na neurčito. Dôvodom je, aby sme mohli rozoznať následné súvisiace komentáre a aby sme ich mohli potvrdzovať automaticky a nenechali čakať na manuálne potvrdenie.Užívateľom, ktorí si na našich stránkach vytvoria konto (ak bude taká možnosť), tiež uchovávame osobné informácie, ktoré oni zadajú vo svojom používateľskom profile. Všetci používatelia môžu svoje osobné informácie kedykoľvek vidieť, upraviť aj odstrániť (s výnimkou používateľského mena, ktoré sa nedá zmeniť). Tieto informácie sú tiež viditeľné pre administrátorov stránok, ktorí ich tiež môžu meniť.

Aké práva môžete uplatňovať na svoje údaje

Ak máte ne tejto stránke konto alebo ak ste napísali komentáre, môžete požiadať o exportovanie osobných údajov, ktoré o vás uchovávame vrátane údajov, ktoré ste nám poskytli. Môžete tiež požiadať, aby sme všetky takéto informácie o vás  odstránili. Toto sa však netýka informácií, ktoré sme povinní uchovávať z administratívnych, právnych alebo bezpečnostných dôvodov.

Kam odosielame vaše údaje

Komentáre návštevníkov môže kontrolovať automatická antispamová služba tretej strany.

Who we are

Our website address is: https://www.belobog.sk.

Comments

When visitors leave comments on the site we collect the data shown in the comments form, and also the visitor’s IP address and browser user agent string to help spam detection.An anonymized string created from your email address (also called a hash) may be provided to the Gravatar service to see if you are using it. The Gravatar service privacy policy is available here: https://automattic.com/privacy/. After approval of your comment, your profile picture is visible to the public in the context of your comment.

Media

If you upload images to the website, you should avoid uploading images with embedded location data (EXIF GPS) included. Visitors to the website can download and extract any location data from images on the website.

Cookies

If you leave a comment on our site you may opt-in to saving your name, email address and website in cookies. These are for your convenience so that you do not have to fill in your details again when you leave another comment. These cookies will last for one year.If you visit our login page, we will set a temporary cookie to determine if your browser accepts cookies. This cookie contains no personal data and is discarded when you close your browser.When you log in, we will also set up several cookies to save your login information and your screen display choices. Login cookies last for two days, and screen options cookies last for a year. If you select "Remember Me", your login will persist for two weeks. If you log out of your account, the login cookies will be removed.If you edit or publish an article, an additional cookie will be saved in your browser. This cookie includes no personal data and simply indicates the post ID of the article you just edited. It expires after 1 day.

Embedded content from other websites

Articles on this site may include embedded content (e.g. videos, images, articles, etc.). Embedded content from other websites behaves in the exact same way as if the visitor has visited the other website.These websites may collect data about you, use cookies, embed additional third-party tracking, and monitor your interaction with that embedded content, including tracking your interaction with the embedded content if you have an account and are logged in to that website.

Who we share your data with

If you request a password reset, your IP address will be included in the reset email.

How long we retain your data

If you leave a comment, the comment and its metadata are retained indefinitely. This is so we can recognize and approve any follow-up comments automatically instead of holding them in a moderation queue.For users that register on our website (if any), we also store the personal information they provide in their user profile. All users can see, edit, or delete their personal information at any time (except they cannot change their username). Website administrators can also see and edit that information.

What rights you have over your data

If you have an account on this site, or have left comments, you can request to receive an exported file of the personal data we hold about you, including any data you have provided to us. You can also request that we erase any personal data we hold about you. This does not include any data we are obliged to keep for administrative, legal, or security purposes.

Where we send your data

Visitor comments may be checked through an automated spam detection service.
Uložiť / Save settings
Nastavenia súborov cookie