
Vo veľkej časti našej spoločnosti rezonujú postoje, ktoré vo včerajšom článku decentne vyjadril Pavol Janík – režim spred roka 1989 sa pri spätnom pohľade a porovnaní s dneškom nemá za čo hanbiť. O to zaujímavejšie by bolo hľadať odpovede na otázky typu „kde súdruhovia urobili chybu“. Videl som na túto tému už viacero zamyslení, no žiadne nebolo dosť radikálne, nešlo až na koreň veci a sústreďovalo sa na „tamtých“ a „kontrarevolúciu“. Je to škoda, lebo bez správnej a presnej diagnózy nie je možné liečiť chorobu a už vôbec nie chronickú.
Skúsim teda trochu pomôcť.
Každý, kto počas socializmu získal vysokoškolský diplom, sa oboznámil s predmetom Vedecký komunizmus, bola to jedna z disciplín „štvorboja“ k príslušnému štátnicovému predmetu. No bol úplne prvou oblasťou, ktorej sa nová „ponovembrová“ ľavica vzdala. Tragické je, že okrem zahanbujúceho slova „komunizmus“ sa vzdala aj vedeckého prístupu. Nechcem sa osobne dotknúť nikoho z domácich, preto ako ilustračný príklad uvediem prácu Viačeslava Vilkova, docenta na Ševčenkovej univerzite v Kyjeve, z roka 2018. Okrem módne tendenčného a neprekvapujúceho antirusizmu túto prácu charakterizuje dôsledné písanie pojmu vedecký komunizmus v úvodzovkách a úplné nepochopenie, čo po správnosti je vedecký prístup. Veda nemala byť oddelená od všetkého ostatného, čo „budovatelia komunizmu“ robili.
Pretože typický prístup propagandy – opakovanie poučiek, mantier a zaklínadiel, so zámerom, aby sa ich obsah splnil, to nie je veda. To sú postupy mágie.
Ani typický priebeh diskusií s názorovými oponentami, s poukazovaním na „večné pravdy“, ktoré prvotní géniovia zapísali do hrubých zväzkov „povinného čítania“ a častým používaním slova „revizionizmus“, nie je príkladom vedeckého postupu. Takto funguje len jediná veda – teológia.
Leninovi sa pripisuje fráza „učiť sa, učiť sa, učiť sa…“, vari je vedecké interpretovať to v zmysle „čítajte moje a Marxove spisy“?
Sám Lenin napísal, že: „Bez revolučnej teórie nie je možné žiadne revolučné hnutie. Úlohu predvoja môže strana splniť len vtedy, keď sa bude riadiť najpokročilejšou teóriou.“
Je iróniou, že teoretici kapitalizmu, teda čo najsofistikovanejšieho vykorisťovania práce druhých, stále vedecky rozpracovávajú svoje teórie, prijímajú Nobelove ceny a dovolia si aj viac kritiky do vlastných radov, než si dnes dovolí tzv. ľavica. Je iróniou histórie, že prvú revolúciu 21. storočia práve roztáčajú veľkokapitalisti Donald Trump a Elon Musk.
Je iróniou, že v roku 2023, v úsilí revolucionizovať spoluprácu vo vede, uverejnili v LSE (London school of economics and political science) Liam Kofi Bright a Remco Heesen prácu s názvom „Byť vedcom znamená byť komunistom“.
Koniec. Všetko podstatné sa povedalo. Teraz je dôležité, čo sa stane medzi obrazovkou a gaučom.