Ilustračný obrázok: flickr

Ten, kto na Slovensku sleduje len správy mainstreamových médií (MSM), pravdepodobne nemá tušenia, že v USA, konkrétne v Texase, práve prebieha kompetenčný spor medzi guvernérom Texasu a federálnou vládou Joe Bidena o hranicu. V žiadnom z našich „najčítanejších“ médií som nevidel popis toho, o čo v Texase ide, alebo úplne skreslene. Hlavné jadro sporu je o spôsob, akým sa americkí pohraničiari majú správať k ilegálnym imigrantom, ktorí doputovali zo všetkých krajín Latinskej Ameriky a prevažne pešo prechádzajú hranicu na miestach, kde nie sú oficiálne hraničné priechody. Federálna ostraha hranice (CBP) má od federálnej vlády pokyny nebrániť imigrantom v príchode a usmerniť ich do vnútrozemia. Naproti tomu guvernér Texasu Abbott mobilizoval národnú gardu, nariadil všetkými prostriedkami zabrániť vstupu imigrantov na nelegálnych miestach a chytených nelegálnych narušiteľov vrátiť na druhú stranu hranice. Materiálne sa v spore najčastejšie skloňuje ostnatý drôt, ktorý Texaská národná garda umiestňuje na hraniciach, a ktorý CBP zas začali odstraňovať.
O vysvetlenie sa pokúsili len v Hlavných správach (tu), aj to nepresne, lebo zrejme čerpali hlavne z amerických MSM, ktoré zámerne informácie skresľujú v prospech federálnej vlády. Údajne Najvyšší súd nariadil Texaskej národnej garde odstrániť ostnatý drôt, ale guvernér sa rozhodol nariadenie súdu ignorovať. Podobne o tom informujú americké MSM a na základe týchto správ sa na obidvoch stranách sporu mobilizujú prívrženci – napr. guvernéri polovice štátov USA deklarovali podporu Abbottovi, niektorí sa rozhodli vyslať oddiely vlastnej národnej gardy na pomoc s ostrahou hranice. Na druhej strane, Demokrati masovo vyjadrujú podporu Bidenovi a imigrantom.
Len v alternatívnych médiách sú triezve hlasy, ktoré fakticky dávajú veci na pravú mieru. V skutočnosti Texas pred niekoľkými dňami uspel na súde s presadením predbežného opatrenia, ktoré zakazovalo, aby CBP odstraňovali ostnatý drôt z hranice, až do rozhodnutia súdu o veci (Texas má záujem o legálne riešenie). Najvyšší súd USA len zrušil tento predbežný zákaz, ale nevydal žiadne rozhodnutie o tom, že Texas nesmie na hraniciach montovať ostnatý drôt, ani nerozhodol v kompetenčnom spore. Generálny prokurátor Texasu je plne na strane guvernéra a odmietol vydať rozhodnutie o priorite CBP na hranici. V právnej rovine je spor stále otvorený. (A teda ešte sa nestalo nič, čo by pripomínalo vyhlásenie nezávislosti Texasu.)
Na sociálnej sieti X som našiel viaceré komentáre, že médiá to robia zámerne kvôli tomu, aby v očiach verejnosti očiernili guvernéra Abbotta. V tej súvislosti nie sú bez zaujímavosti správy (Fox news) o George Sorosovi (áno, presne o tom senilno dedkovi, ktorý si už len vyhrieva kosti na slniečku), že v uplynulom roku daroval milióny na podporu niektorých skupín aktivistov v Texase v úsilí preklopiť väčšinu voličov v Texase od Republikánov k Demokratom.
Späť k hranici a ostnatému drôtu.
O „poctivých úmysloch“ federálnej vlády veľmi jednoznačne a očividne hovorí úryvok z tlačovej besedy Bieleho domu z 23. januára 2024, ktorú viedol John Kirby. Novinár Peter Doocy z Fox news položil Kirbymu otázku, prečo federálna vláda chce dať odstrániť ostnatý drôt, keď je jej povinnosťou brániť ilegálnemu vstupu cez ňu. Na to Kirby odpovedal, že CBP potrebujú prístup k hranici, aby mohli robiť svoju prácu a ten drôt im v tom bráni. Doocy teda pomaly zopakoval otázku v tom zmysle, že ostnatý drôt teda funguje a niektorí ľudia, ktorí sa chceli dostať dnu, ostali vonku… a prečo ho teda chce federálna vláda odstrániť, čo má vlastne za lubom. Kirby znovu skúsil hovoriť o prístupe k hranici, ktorý CBP potrebujú… no zháčil sa, lebo videl, že v tom žiadna logika nie je. Vzápätí rýchlo začal rozprávať o tom, že migrácia je problémom aj Mexika a vláda usilovne pracuje s Mexikom na spoločnom riešení, aby sa znížil prílev migrantov aj cez južnú hranicu Mexika…