Ilustračný obrázok: flickr
Stáva sa naša doba dobou šarlatánov?
Nedávno som čítal komentár o tom, ako niektorí šarlatáni zarobia, ale ľudia zomrú tak, či tak. Možno by pomohlo do budúcnosti od ľudí, ktorí majú takéto negatívne skúsenosti zverejniť mená týchto šarlatánov.
Ja osobne vnímam šarlatánstvo ako akúkoľvek praktiku, ktorá voči pacientom či konzumentom nie je fér.
Používa isté vyjadrenia, taktiky či techniky, ktoré schválne alebo z úprimnej viery v to vovedú človeka do omylu. Často zneužívajú ľudskú nevedomosť a nadej v“zázrak“ v čase zúfalstva a bezvýchodiskovej situácie. Najhoršie je, keď nevedia odhadnúť hranicu a pokračujú v liečbe aj tam, kde treba zvoliť iný postup.
Toto asi by som ja videl ako hranicu šarlatánstva.
K týmto ľuďom a metódam sa chorí utiekajú sčasti aj pre to, ako dehumanizujúco sa k ľuďom občas správa oficiálna štátna medicína. Šarlatáni takému vystrašenému človeku ponúknu prívetivosť a oporu, zaujímajú sa o jeho symptómy, o to, čo signalizuje jeho telo. Samozrejme, dobre vedia prečo.
Netreba však zabúdať na to, že liečitelia ani zďaleka nenesú za svoje konanie takú zodpovednosť ako zdravotníci. Ku všetkej úcte a bez urážky problém vidím v tom, že šarlatáni nemajú vždy úprimný záujem o kohokoľvek zdravie a často zneužívajú situáciu ľudí, ktorí potrebujú pomoc. Verím, že aj medzi liečiteľom a liečiteľom môže byt veľký rozdiel a nehádzal by som všetkých do jedného vreca. Ja osobne vždy budem na strane erudície, odbornosti a medicínskej zdatnosti. K tomu bezvýnimočne patrí empatia, ľudskosť, vľúdnosť. Ak to absentuje, tak ľudia sa obracajú k šarlatánstvu. Slušná komunikácia s pacientom je často súčasťou liečby.
Veľký problém vidím tiež v tom, že systém je hrozný, zanedbaný, zdevastovaný, hlavne v dôsledku mnohých vlád. Ale sú tu aj lekári a zdravotný personál pracujúci v náročných podmienkach pred ktorými sa klaniam a veľmi si ich vážim.
Ja osobne nezavrhujem alternatívnu medicínu a osobne mám dobré skúsenosti s fytoterapiou. Možno, že by ochrane pacienta viac než emocionálna a neobjektívna kritika alternatívnej medicíny pomohlo, keby sa podarilo správnou právnou úpravou dať patričný priestor zodpovedným a kvalifikovaným liečiteľom spolu s jasnými pravidlami pre výkon ich činnosti. Pretože obchodovanie s ľudskými omylmi je mimoriadne výhodné a výnosné.
Myslím si, že medicína bez komplexného pohľadu na pacienta je iba zbožným prianím ziskuchtivých liečiteľov s komplexným pohľadom na svoju peňaženku. Len bohužiaľ, zneužívanie nádeje na vyliečenie napríklad našej spoločnosti poznáme aj u niektorých politikov. Vyskytuje sa to v každej profesii, ale v medicíne to máva najzávažnejšie dôsledky.
Môj priateľ lekár rádiológ mi k tejto téme napísal: „ Ak porovnáme 10 minútový pobyt v nejakej špecializovanej ambulancii a 3-týždňový napríklad ajurvédový pobyt na Srí Lanke, tak asi vieme, čo má väčší benefit pre človeka. Nezavrhujem preto žiadny zo spôsobov liečby, ktorý vedie k cieľu – vyzdraveniu človeka, nesmie sa však jednať o podvod.“
Ako vidieť, šarlatánstvo je veľmi široká téma a podľa definície sa dá okruh zužovať, rozširovať.
Dušan Piršel
Dodatok Mariána Moravčíka:
Skvele otvorená téma, ktorá rozbíja tradičné klišé, že šarlatáni sú „liečitelia bez diplomu“. Dôraz treba klásť na úspešnosť v praxi. Je napríklad celkom ľahko pochopiteľné, prečo podnikatelia zo zdravotnícko-farmaceutického komplexu nenávidia liečiteľov, ktorí prakticky bez peňazí dokážu vyliečiť ľudí, z ktorých má ten komplex celoživotný príjem.
Je naša doba dobou šarlatánov? Lebo šarlatánstvo sa zďaleka neobmedzuje len na medicínu. Každodenne nás majú v rukách mediálni šarlatáni, ktorí nám sľubujú pravdivé a objektívne informácie, ale ich hlavným cieľom je, aby sme predplácali a klikali na ich stránky. Každý klik je aspoň cent…
Alebo, čo je ešte horšie, sme v rukách politických šarlatánov, ktorí nevedia riadiť vôbec nič, nerozumejú ľuďom ani životu, ale sľubujú nám za hlasy modré z neba. Svoju úspešnosť pritom merajú počtom sledovateľov na statusoch v sociálnych sieťach.
Nedajme sa šarlatánom! Aj tu je však cesta – začať od seba. Mať pokoru, priznať si chyby a celý život sa učiť. Verím tomu, že ak sami šarlatánmi nebudete, nenaletíte žiadnemu.