Se přidají i ostatní – bude dost peněz na odkup akcií?
MEF (Moskevské ekonomické fórum) 16. 06. 2026

SpaceX uskutečnilo největší IPO v historii, když prodalo akcie v hodnotě 75 mld. dolarů, načež jejich cena první den vzrostla o 19 %. Podle agentury Bloomberg by na trh měly následně vstoupit společnosti OpenAI a Anthropic. Současně již veřejně obchodované technologické giganty, jako jsou Alphabet nebo Oracle, připravují nebo provádějí rozsáhlé prodeje akcií, aby financovaly výstavbu infrastruktury pro umělou inteligenci: datová centra, výpočetní kapacity, energetiku a vše, co je potřebné pro provoz umělé inteligence. JPMorgan odhaduje, že v příštích dvou letech se na trh dostanou akcie v hodnotě 1,5 bilionu dolarů – nejvýraznější příliv od konce 90. let, tedy z éry dotcomů.
Mnohým analytikům okamžitě vyvstala otázka – jedná se již o novou bublinu, nebo ne? A zda ho čeká stejný osud jako právě ty dotcomy. Protože posledních dvacet let se americký trh neoživoval jen díky růstu zisků a technologickému optimismu, ale také díky nedostatku akcií. Společnosti z indexu S&P 500 hromadně odkupovaly vlastní akcie, čímž fakticky snižovaly počet akcií v oběhu. Za 20 let zmizelo z veřejného trhu téměř 12 bilionů dolarů v akciích. Nyní se tento mechanismus obrací. Společnosti již nejen odkupují akcie, ale opět je začínají prodávat na trhu. Hlavní dilema zní: kdo to vůbec koupí? Nejde o samostatné IPO společnosti SpaceX, ale o celou vlnu – SpaceX, OpenAI, Anthropic, sekundární emise akcií velkých technologických společností atd.
Na jedné straně se na Wall Streetu opět objevil optimismus: pokud na burzu vstoupí SpaceX, OpenAI a Anthropic, trh získá přístup k aktivům, která byla dříve pro běžné investory nepřístupná. To může přinést nový růst. Na druhou stranu, pokud majitelé velkých technologických společností prodávají podíly právě teď, znamená to, že se jedná o vrcholovou cenu. Navíc se peníze na nákup nových akcií neberou z ničeho. Pokud budou investoři chtít nakupovat SpaceX, OpenAI a Anthropic, budou muset někde sehnat likviditu. To znamená, že část peněz odejde od současných lídrů, jako jsou Nvidia nebo Microsoft. Noví favorité budou dostávat peníze, zatímco staří lídři začnou ztrácet svůj dosavadní monopol na pozornost investorů.
Situace je mnohem zajímavější než klasická spekulativní bublina. Trh očekává, že se umělá inteligence stane novou ropou, elektřinou a internetem zároveň. Na základě tohoto předpokladu se staví datová centra, energetické sítě, továrny na výrobu čipů a výpočetní infrastruktura v hodnotě bilionů dolarů.
Problém spočívá v tom, že zatím nikdo neprokázal schopnost tohoto odvětví generovat zisky srovnatelné s těmito investicemi, a technologické společnosti přestávají být oborem s mimořádně vysokými maržemi a minimálními náklady.
Google z roku 2005 byl z hlediska provozních nákladů relativně levný: servery a programátoři. Lídr v oblasti umělé inteligence z roku 2030 začíná připomínat ropnou společnost: obrovské kapitálové investice, energetika, infrastruktura, neustálá potřeba nových investic.
Hlavním beneficientem nejbližších let se nemusí stát OpenAI ani SpaceX, ale výrobci elektřiny, stavitelé datových center a dodavatelé zařízení. Je nejvyšší čas zamyslet se nad realizací potenciálu Ruska jako energetické supervelmoci.
Energie bude potřeba hodně.
Preklad: St. Hroch, 16. 6. 2026
Zdroje:
https://t.me/inforMEF


Pridaj komentár