Farebná revolúcia je pomaly minulosťou

Ilustračné foto: Artem Podrez @ Pexels

Vyšlo 23. 10. 2021 autor PATRICK ARMSTRONGHISTORYTHE WORLD IS CHANGINGWAR ON RUSSIA

Pôvodne vyšlo v Strategic Culture Foundation, v španielčine, vybral What Really Happened

Pravdepodobne prvá „farebná revolúcia“, ktorú zosnovali USA, bol štátny prevrat v Havajskom kráľovstve v roku 1893. Havajské ostrovy sa začiatkom 19. storočia zjednotili a medzinárodne mali status nezávislého štátu, ale domorodých Polynézanov postupne počtom prevyšovali cudzinci. Títo získali podstatnú časť pôdy a pestovali na nej cukrovú trstinu. Cukor sa predával hlavne na trhu v USA. No keď si tamojší domáci producenti cukru vymohli od Washingtonu zavedenie cla, výrobcovia na Havaji sa cítili ohrození. Zorganizovali prevrat, ktorým zvrhli Havajskú kráľovnú, vyhlásili sa za republiku a o niekoľko rokov neskôr sa Havaj stal teritóriom USA. Tým sa trh USA stal pre nich domácim trhom. V celkovom hodnotení týchto udalostí sa však pravé príčiny zahmlievali. Tento prevrat, podobne ako neskoršie „farebné revolúcie“, mal podľa médií oveľa vznešenejšie pohnútky, než obyčajnú ziskuchtivosť.

Ilustračné foto: Yuma Kim @ Pexels

Ako typicky prebieha „farebná revolúcia“

V prvom kroku tlač „odhalila“ všeobecné ohrozenie, „hrozbu verejnej bezpečnosti, riziko straty životov a majetku“. Potom vznikol výbor verejnej bezpečnosti a prebehol inscenovaný masový míting. Zhodou okolností práve v prístave kotvila americká vojnová loď a vylodila vojsko „na zaistenie bezpečnosti“ atď. atď. Prítomnosť vojnovej lode nebola náhodná. Prezident USA a minister zahraničných vecí konali v dohode so sprisahancami a diplomatickým zastupiteľstvom USA, a teda boli priamymi účastníkmi udalostí, hoci navonok predstierali neutralitu. Všetko prebehlo veľmi rýchlo a vodcovia prevratu sa prehlásili za novú dočasnú vládu. Všetky udalosti niesli pečať zjavnej inscenácie. V krajine nebol žiadny neporiadok a „výbor verejnej bezpečnosti“ sa skladal z cukrových barónov a ich prisluhovačov. Ale prevrat sa stal historicky významnou udalosťou, pretože šlo o prvý hrubý pokus o niečo, čo sa rokmi rozvíjalo do dokonalosti.

Správa Kongresu z roku 1894 uviedla, že všetky udalosti prebehli v dokonalom poriadku, ale o storočie neskôr Kongres vydal „ospravedlňujúcu rezolúciu“ za tento prevrat. Kto by po tomto akte mohol povedať, že medzinárodné právo založené na zmluvách neexistuje? Vari sa Putin alebo Ťi niekedy ospravedlnili za niečo, za čo v minulosti nemali potrebu sa ospravedlňovať?

Majdan na Ukrajine

Zatiaľ posledná „farebná revolúcia“ prebehla na Ukrajine v rokoch 2013 – 2014. Začali to „mimovládne organizácie“ – tie reči o mimovládkach sú klamstvom, ale všetko je dobre zorganizované – tie pripravovali pôdu. Victoria Nulandová, vtedy ako asistentka ministra zahraničných vecí pre záležitosti Európy a Eurázie, priznala výdavok piatich miliárd dolárov na „dosiahnutie bezpečnej, prosperujúcej a demokratickej Ukrajiny“: na takúto chudobnú krajinu ide o enormnú sumu. (Tu si môžeme všimnúť, čo sa za 120 rokov od Havajskej „farebnej revolúcie“ zmenilo: 1) používa sa sladšia rétorika 2) stojí to viac.)

Nulandová pri Ukrajinskej „farebnej revolúcii“ poslúžila ako John Stevens, vyslalo ju ministerstvo zahraničia USA, aby sa postarala o peniaze, na mieste rozhodovala a usmerňovala dianie. A ako sa ukázalo aj v zachytenom telefonáte, aj na to, aby zabránila nevhodnej intervencii – „fuck the EU“.) Odporúčam, aby ste venovali čas a vypočuli si Nulandovú, čo priamo na mieste povedala, aby ste si mohli urobiť predstavu, ako veľmi zosladli tie rečičky okolo „farebných revolúcií“ – demokracia, ľudské práva, sloboda, reformy, Európa. V karaváne „západných hodnôt“ je vždy aj náklad chamtivosti a mocichtivosti. Na súčasnej Ukrajine nie je ani stopy po týchto deklarovaných hodnotách. Ale pri „farebných revolúciách“ o záujmy Ukrajincov (Havajcov) nikdy nešlo: cukroví baróni chceli voľný vstup na trh USA, Washington chcel tlačiť na Rusko a námorníctvo USA chcelo základňu na Kryme.

„Farebná revolúcia“ ako nástroj končí

Ale zdá sa, že „farebné revolúcie“ už majú svoje dni spočítané. Ich mechanika je už známa a aj sa stretávajú s odporom. Napríklad, všimnite si jeden moment v tomto videu pri proteste v Sevastopole, keď komentátor, ktorý vedel o čo ide, lebo to už predtým videl na Majdane, poukázal na dôsledne rozmiestnených ľudí v červenom, aby sa navzájom mohli ľahko spoznať, ktorí usmerňovali údajne spontánny a prirodzený protest. Organizátori sa pokúšali urobiť z problému Krymských Tatárov príčinu násilností. (Mimochodom, som zvedavý, koľko konzumentov západných „spravodajských“ médií považuje Tatárov za autochtónnych?) Tento dokument si pamätám veľmi dobre, lebo to bolo po prvý raz, čo ľudia na tej strane, na ktorú smerovala „farebná revolúcia“, konali voči organizátorom protestov proaktívne. Vždy predtým len reagovali, vždy chybne a neskoro. Ale bolo to aj vďaka tomu, že mnohí z bezpečnostných zložiek boli predtým na Majdane a videli, ako sa organizuje „spontánnosť“.

Vládne orgány a ich bezpečnostné služby sa stávajú proaktívnymi a využívajú sociálne média. Dobrým príkladom bolo vyhotovenie záznamu stretnutia organizátorov protestov v Hong Kongu s významným človekom z ambasády USA. A máme tu aj záznam jedného zo spolupracovníkov Navaľného, ako žiada peniaze od pracovníka Britskej ambasády. Doslova hovorí, že to „nie je vôbec vysoká suma pre ľudí, ktorí majú v hre už miliardy“.

Protagonisti sú len spotrebné nástroje

Niekedy je to len otázkou šťastia a nie výsledkom plánovania bezpečnostných služieb nádejnej obete. Civilné lietadlo dostane (fejkovú) výstrahu pred bombou na palube, podľa pravidiel núdzovo pristane, jeden z cestujúcich je angažovaný vo „farebnej revolúcii“, zatknú ho a on spieva. Príbeh Protaseviča ešte stále sprevádzajú záhady, ale západnej verzii sa určite nedá veriť.

A keď je po všetkom a nepodarilo sa to, Washington spravidla svoje nástroje odmietne. Kde je dnes Jučšenko? Kedysi bol miláčikom z „oranžovej revolúcie“ v Kyjeve a dnes je to nikto. Saakašvili, ktorého použili opakovane na Ukrajine a znovu zlyhal, je dnes uväznený v Tbilisi. Nikto sa kvôli nemu nevzrušuje. Áñez je vo väzbe, Protasevič v zabudnutí. V Rusku sa už objavili aj vytratili mnohí prozápadní spasitelia – v minulosti to boli Berezovskij, Chodorkovskij a Pussy Riot. Dnes je to Navaľnyj, ale aj on už má svoj dátum exspirácie pravdepodobne za sebou. Sú to len rekvizity v divadle „farebnej revolúcie“.

Ako sa dá poraziť „farebná revolúcia“

A povieme si aj o druhom tajomstve, ako sa dá poraziť „farebná revolúcia“ – vydržať! Cár Alexander povedal francúzskemu veľvyslancovi, že nepriatelia Napoleona sa príliš skoro vzdali, on, naopak, by ustúpil až na Kamčatku, ak by to bolo nutné. On však namiesto toho vpochodoval do Paríža. Maduro stále sedí v úrade prezidenta v Caracase, Guaidó ostal ako prosebník. Brusel sa prestal pretvarovať, ale Washington stále zarputilo podvádza. Lukašenko ostal. Peking to prestál v Hong Kongu. Na druhej strane, v Gruzínsku („revolúcia ruží“) sa Ševardnadze zdráhal použiť silu, aj v Kyjeve („oranžová revolúcia“ a Majdan) Janukovič nechcel použiť silu.

Nielen že im to nepomohlo pred útokmi západného propagandistického aparátu, ktorý pokračoval naďalej, ale sa ani nehanbil nazývať tie známe scény v Kyjeve a Hong Kongu „pokojnými“ a nikdy sa nezačudoval, odkiaľ sa zobrali všetky tie oranžové stany). Všetky veci sa naaranžujú tak, aby to vyvolalo násilnú reakciu mocenských orgánov a aby to západné médiá mohli prezentovať ako násilie proti pokojným demonštrantom. Nikdy samozrejme, podľa konštrukcie „ľudských práv“ podľa medzinárodného poriadku, nešlo o niečo podobného ako udalosti, ktoré sa odohrávali v Melbourne, alebo v Paríži, alebo v Londýne. Do istej miery hra na „farebné revolúcie“ spočíva na vyčkávacej taktike a ak si vládcovia udržia na uzde nervy, majú určité výhody.

Kľúčová úloha mimovládnych organizácií

Ale pravdepodobne najúčinnejším preventívnym opatrením je zabrániť, aby „farebná revolúcia“ vôbec začala. A tu je nevyhnutné, aby ste sa zbavili zahraničných „mimovládnych“ organizácií skôr, ako sa udomácnia. Zo strany Západu sa to stretne s veľkou dávkou kritiky, ale cieľ „farebnej revolúcie“ si musí uvedomiť, že jeho obraz v západnej tlači bude vždy negatívny, bez ohľadu na to, čo urobí, povie alebo vyhlási. Ide o propagandu a tá sa predsa neopiera o fakty. Je až smiešne, ako sa to neustále opakuje – západní propagandisti sú príliš leniví a príliš pohŕdajú svojim publikom, aby minulé poplašné správy nepoužívali vždy znovu. Napríklad: pamätáte si, ako ruskí hackeri napadli energetickú sieť vo Vermonte v roku 2016? Tentoraz je to „rozzúrený čínsky prezident Si Ťin-ping“, kto spôsobil výpadok kanadských elektrární.

Niekedy tá nedomyslenosť hraničí s idiotizmom: CNN nám hovorí, že Rusko, Čína a Irán sa pretekajú v hackerských útokoch na volebný systém v USA. Potom pritvrdia a vravia, že Rusko podporuje Trumpa a Čína podporuje Bidena. Takže, ako by dedukoval Sherlock Holmes, CNN určite verí, že o výsledku rozhodol Irán. Cieľ si nikdy nesmie robiť ťažkú hlavu z toho, ako píše Západ – ak už raz ste cieľom, vždy budú písať o vás negatívne. Pozrite sa na súčasný rozruch okolo „narušení Taiwanského vzdušného priestoru“ bez zmienky o tejto udalosti v rovnakom čase. Na faktoch nezáleží: Panama Papers boli o Putinovi, až na to, že tam o ňom nebola žiadna zmienka, takže nutne ich zdrojom bol Putin. Ďalšie – Pandora Papers boli také isté.

Hlavné pravidlá

Niekdajšie úspešné prípady z nedávneho obdobia – dvakrát Ukrajina, raz Gruzínsko – sa začínajú meniť na neúspechy: Hong Kong, Venezuela a Bielorusko. Cieľové krajiny sa naučili, ako sa brániť pred útokmi. Základné pravidlá na porazenie „farebných revolúcií“:

  1. Prichádzajú zvonku. Preto odstrihnite cudzincov a zbavte sa zahraničných „mimovládnych“ organizácií. Toto je pravdepodobne to najdôležitejšie preventívne opatrenie: bývalo zvykom, napríklad na Ukrajine, že protagonisti „farebnej revolúcie“ nenarážali na žiadne prekážky.
  2. Spomeňte si na radu cára Alexandra: nevzdávajte sa príliš skoro. Maduro a Lukašenko sú stále na svojich miestach. Nehovoriac o Rusku, Číne a Iráne.
  3. Nerobte si starosti, že o vás budú písať nepriaznivo, to budú tak, či tak. Západnú propagandu fakty nezaujímajú.
  4. Vydržte! Tieto veci majú svoj rytmus. Ak ho dokážete prerušiť, len ťažko sa im podarí vrátiť k plneniu plánu.
  5. Zachovajte si trpezlivosť. Ako sme videli v Hong Kongu, verejné rozhorčenie sa zväčša predstiera a vyprchá.
  6. Naučte sa techniky, ako to robia, sledujte ich a prijmite protiopatrenia.
  7. A nakoniec: čas je na vašej strane. Západ je čoraz slabší.
    Na rozdiel od toho, čomu neokoni hovoria „os revizionizmu“.

Autor – Patrick Armstrong – od roku 1984 pôsobil ako analytik Ministerstva obrany Kanady v oddelení so špecializáciou na ZSSR/Rusko a v rokoch 1993 – 96 ako poradca na Veľvyslanectve Kanady v Moskve.
Od roku 2008 je na dôchodku a publikuje o Rusku a súvisiacich témach.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Niektoré funkcie môžu používať súbory cookie na prispôsobenie obsahu, na vykonávanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Niektoré informácie o tom, ako používate našu stránku, môžu používať aj tretie strany, ktorých softvérové doplnky používame. • We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic.  We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners. View more
Cookies settings
Súhlasím / Accept
Nesúhlasím / Decline
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie nameActive

Kto sme

Webová adresa našej stránky je: http://www.belobog.sk.

Komentáre

Keď návštevníci stránky napíšu komentár, uchovávame údaje, ktoré sú zobrazené vo formulári s komentárom, spolu s IP adresou návštevníka a reťazcom agenta z prehliadača používateľa, aby sme mohli vylúčiť spam. Službe Gravatar môžeme poskytnúť anonymizovaný reťazec odvodený od vašej e-mailovej adresy (tzv. hash), aby sme mohli zistiť, či túto službu používate. Zásady ochrany osobných údajov služby Gravatar nájdete tu: https://automattic.com/privacy/. Po schválení vášho komentára bude spolu s vašim komentárom zverejnený aj váš profilový obrázok.

Médiá

Ak na stránku nahrávate obrázky, nemali by ste spolu s nimi nahrávať aj meta-údaje o polohe (EXIF GPS). Návštevníci stránky si môžu vaše obrázky stiahnuť a dostať sa k údajom o polohe, ktoré sú zapísané v meta-údajoch.

Súbory cookie

Ak na našej stránke napíšete komentár, prehliadač vám môže dať možnosť uložiť do súboru cookie vaše meno, e-mailovú adresu a webovú stránku. Je to kvôli vášmu pohodliu, aby ste tie isté údaje nemuseli vyplňovať znovu pri nasledujúcich komentároch. Životnosť týchto súborov cookie trvá jeden rok. Na našej prihlasovacej stránke môžeme nastaviť jeden dočasný súbor cookie, aby sme vedeli zistiť, či váš prehliadač tieto súbory akceptuje. Tento súbor cookie neobsahuje žiadne osobné údaje a hneď po ukončení prehliadača sa vymaže. Keď sa prihlásite, nastaví sa niekoľko súborov cookie, do ktorých sa uložia vaše prihlasovacie informácie a vaše preferencie zobrazenia. Životnosť prihlasovacích súborov cookie trvá dva dni a súborov s preferenciami jeden rok. Ak si vyberiete možnosť „Zapamätať si ma“ (po anglicky „Remember Me“), prihlasovací súbor vydrží dva týždne. Ak sa odhlásite, prihlasovacie súbory cookie sa odstránia. Ak budete upravovať alebo zverejníte článok, vo vašom prehliadači sa uloží ďalší súbor cookie. V tomto súbore cookie nie sú žiadne osobné údaje a je v ňom len identifikátor článku, ktorý ste práve mali otvorený. Po uplynutí 1 dňa bude neplatný.

Zahrnutý obsah z iných webových stránok

Články na tejto lokalite môžu obsahovať zahrnutý obsah (napr. videá, obrázky, články atď.). Zahrnutý obsah z iných webových stránok sa správa rovnako, ako keby sa návštevník nachádzal na webových lokalitách, z ktorých takýto obsah pochádza. Tieto webové lokality môžu tiež zhromažďovať údaje o vás, používať súbory cookie, zahrnovať nástroje sledovania od tretích strán a monitorovať vaše interakcie s týmto zahrnutým obsahom. Samozrejme sa to týka aj situácie, ak máte na danej lokalite konto a ste prihlásení, vtedy tiež môžu sledovať vaše interakcie so zahrnutým obsahom.

S kým zdieľame vaše údaje

V prípade, že požiadate o resetovanie hesla, do príslušného e-mailu bude zahrnutá vaša IP adresa.

Ako dlho uchovávame vaše údaje

Ak na stránke napíšete komentár, tento komentár a s ním súvisiace meta-údaje sa uchovávajú na neurčito. Dôvodom je, aby sme mohli rozoznať následné súvisiace komentáre a aby sme ich mohli potvrdzovať automaticky a nenechali čakať na manuálne potvrdenie. Užívateľom, ktorí si na našich stránkach vytvoria konto (ak bude taká možnosť), tiež uchovávame osobné informácie, ktoré oni zadajú vo svojom používateľskom profile. Všetci používatelia môžu svoje osobné informácie kedykoľvek vidieť, upraviť aj odstrániť (s výnimkou používateľského mena, ktoré sa nedá zmeniť). Tieto informácie sú tiež viditeľné pre administrátorov stránok, ktorí ich tiež môžu meniť.

Aké práva môžete uplatňovať na svoje údaje

Ak máte ne tejto stránke konto alebo ak ste napísali komentáre, môžete požiadať o exportovanie osobných údajov, ktoré o vás uchovávame vrátane údajov, ktoré ste nám poskytli. Môžete tiež požiadať, aby sme všetky takéto informácie o vás  odstránili. Toto sa však netýka informácií, ktoré sme povinní uchovávať z administratívnych, právnych alebo bezpečnostných dôvodov.

Kam odosielame vaše údaje

Komentáre návštevníkov môže kontrolovať automatická antispamová služba tretej strany.

Who we are

Our website address is: http://www.belobog.sk.

Comments

When visitors leave comments on the site we collect the data shown in the comments form, and also the visitor’s IP address and browser user agent string to help spam detection. An anonymized string created from your email address (also called a hash) may be provided to the Gravatar service to see if you are using it. The Gravatar service privacy policy is available here: https://automattic.com/privacy/. After approval of your comment, your profile picture is visible to the public in the context of your comment.

Media

If you upload images to the website, you should avoid uploading images with embedded location data (EXIF GPS) included. Visitors to the website can download and extract any location data from images on the website.

Cookies

If you leave a comment on our site you may opt-in to saving your name, email address and website in cookies. These are for your convenience so that you do not have to fill in your details again when you leave another comment. These cookies will last for one year. If you visit our login page, we will set a temporary cookie to determine if your browser accepts cookies. This cookie contains no personal data and is discarded when you close your browser. When you log in, we will also set up several cookies to save your login information and your screen display choices. Login cookies last for two days, and screen options cookies last for a year. If you select "Remember Me", your login will persist for two weeks. If you log out of your account, the login cookies will be removed. If you edit or publish an article, an additional cookie will be saved in your browser. This cookie includes no personal data and simply indicates the post ID of the article you just edited. It expires after 1 day.

Embedded content from other websites

Articles on this site may include embedded content (e.g. videos, images, articles, etc.). Embedded content from other websites behaves in the exact same way as if the visitor has visited the other website. These websites may collect data about you, use cookies, embed additional third-party tracking, and monitor your interaction with that embedded content, including tracking your interaction with the embedded content if you have an account and are logged in to that website.

Who we share your data with

If you request a password reset, your IP address will be included in the reset email.

How long we retain your data

If you leave a comment, the comment and its metadata are retained indefinitely. This is so we can recognize and approve any follow-up comments automatically instead of holding them in a moderation queue. For users that register on our website (if any), we also store the personal information they provide in their user profile. All users can see, edit, or delete their personal information at any time (except they cannot change their username). Website administrators can also see and edit that information.

What rights you have over your data

If you have an account on this site, or have left comments, you can request to receive an exported file of the personal data we hold about you, including any data you have provided to us. You can also request that we erase any personal data we hold about you. This does not include any data we are obliged to keep for administrative, legal, or security purposes.

Where we send your data

Visitor comments may be checked through an automated spam detection service.
Save settings
Cookies settings
Návrat hore