Obrázok z flickr
Nový školský rok 2024 /2025 nezačal vôbec podľa mojich predstáv, ale ako sa povie bombovo. Ak sa nemýlim, tak na 270 školách bola nahlásená bomba. Takto opakovane nahlásený poplach je vyslovene hrozbou pre vzdelanie mladých. Je to obzvlášť kruté voči našim žiakom nízkych ročníkov, ktorí práve vstúpili do školského prostredia, v ktorom sa majú cítiť bezpečne a prijato.
Namiesto pokojného privítania však mnohí čelia traumatickému zážitku, ktorý môže mať dlhodobé negatívne následky na ich psychické zdravie a schopnosť adaptácie. V žiadnom prípade tie hrozby by som nebral na ľahkú váhu a treba to preveriť. Ja neviem, možno volajú duševne chorí, ktorých takéto manévre musia uspokojovať. Pokiaľ by šlo o cieľavedomú aktivitu nejakej organizovanej skupiny, skôr by to asi časovali na predvolebné obdobie. Kým sa však medializujú manévre a nie tresty pre nich, tak to nikoho z nich neodradí. V každom prípade to treba kvalifikovane vyšetriť.
Ako mi napísal v tejto súvislosti môj priateľ analytik globálnych trendov:
Tieto telefonáty o bombových hrozbách sú už mnoho rokov súčasťou nášho školského folklóru, vieme, že sa nájdu mladí „špecialisti“, ktorí takto „odvracajú“ písomky a skúšanie, alebo si len tak strieľajú zo spoločnosti. Éra mobilných telefónov a kódovaných systémov im dáva možnosť robiť to s pomerne malým rizikom, že budú niekedy chytení. No a ak sú maloletí, alebo z privilegovaných rodín, tak sa im to navyše obíde bez citeľného trestu. Myslím, že k destabilizácii našej spoločnosti smerujú, ale tieto školské poplachy vnímam len ako málo významné symptómy.
A ďalej pokračuje:
Mňa v poslednej dobe oveľa viac znepokojili správy z južnej Afriky, kde zúri extrémne sucho. V gigantickej priehrade Kariba klesla voda tak, že tamojšie vodné elektrárne v Zambii a Zimbabwe prestávajú vyrábať elektrinu, a celé krajiny s desiatkami miliónov ľudí sa prepadajú do blackout a tmy. To isté sucho viedlo vládu Namíbie k povoleniu zabíjať slony, hrochy a ďalšiu veľkú zver, aby bolo mäso pre ľudí. Za posledných 20 rokov pritom v Namíbii pribudol 1 milión obyvateľov ( populácia stúpla z 2 na 3 milióny), za môj život stúpla 5-násobne. Akú šancu na prežitie má 24 000 slonov v Namíbii? Je len otázkou krátkeho času, kedy ich všetkých zožerú nenásytne sa množiace holé primáty druhu Homo.
Toľko jeho stanovisko v širších súvislostiach.
Ja neviem, nie som zástanca dojmológie. Možno je (ohlásenie bombového útoku) to hra na odpútanie pozornosti od tém, ktoré teraz rezonujú, aby ľudia mali o čom rozprávať, a na čo nadávať. Je mi ľúto, koľko ekonomických škôd asi takýto teroristický útok spôsobil. Veľa rodičov muselo odísť z práce k svojim deťom, štát musel vynaložiť obrovské množstvo síl a prostriedkov na preverenie situácie. Nehovoriac o strachu a panike, ktorú tieto e-maily vyvolali.
V každom prípade, opakované incidenty nahlasovania bômb na školách sú prejavom bezcharakternosti, bezcitnosti a vrcholnej nezodpovednosti.
Dušan Piršel
Dodatok Mariána Moravčíka:
Na celej záležitosti s hromadným nahlásením bômb ma zaráža, koľko energie polícia a mnohí zodpovední vynakladali na „boj proti hoaxom a hybridným hrozbám“ a zjavne sú úplne nemohúci zoči-voči skutočnej hrozbe teroristického útoku. Nebudem myšlienku ďalej rozvádzať, múdrym stačí pošepnúť a naznačiť.
Pristavím sa ešte pri zmienke o Afrike. Prírodovedci už desaťročia upozorňujú na zhoršovanie životného prostredia. Spomínam si na dokumentárny seriál „Prežijú rok 2000?“, ktorý som ako žiak sledoval v 70-tych rokoch. Už vtedy sa zamýšľali nad tým, či do roku 2000 globalizovaná civilizácia nevyhubí napríklad slony, nosorožce a zebry… Našťastie nevyhubila. Ale veľmi úspešne, rôznymi metódami, hubí v populácii solídne všeobecné vzdelanie.