Pripomíname si 25. výročie agresie USA a NATO proti Juhoslávii

Ilustračný obrázok: flickr

Obrázok je len ilustračný, nesúvisí priamo s textom.

Po politických zmenách v štátoch východnej Európy koncom 80-tych rokov a rozpade Varšavskej zmluvy sa uvoľnil dobyvateľský priestor pre USA a jeho neokoloniálnu politiku. Zmenila sa dovtedajšia bezpečnostná vyváženosť  a USA postupne prostredníctvom NATO začalo ťaženie na ovládanie štátov Európy a uvoľneného priestoru Európy. Nevedelo si poradiť so strategickým územím Balkánu, a preto ich snaha bola zavŕšená vojenskou agresiou NATO na čele s USA proti suverénnemu štátu Juhoslávia v roku 1999. Vojenský útok na Juhosláviu začal 24.marca 1999 na základe vymyslenej udalosti v Račaku (viď odkaz). Politika lží USA mala ospravedlniť ich zločiny. Na túto tému som napísal viacero podrobných článkov, ktoré odhaľujú americké zločiny. Tieto zločiny doteraz neboli potrestané pre nezáujem medzinárodných trestných tribunálov v područí USA, pre nezáujem Bezpečnostnej rady OSN v područí USA a pre nezáujem mnohých západných štátov – amerických lokajov.
 
Okrem nenapraviteľných strát na ľudských životoch a rán, ktoré sa nikdy nezahoja, utrpela Juhoslávia počas troch mesiacov bombardovania aj obrovské materiálne škody, ktoré sa odhadujú cca na 300 mld. USD, čo je porovnateľné so stratami, ktoré mala Juhoslávia v druhej svetovej vojne! Na krajinu padlo v podobe bômb toľko „železa“ koľko vo Vietname za štyri roky americkej agresie.

Počas 11 týždňov nepretržitého bombardovania bola poškodená alebo zničená infraštruktúra krajiny, zničené boli cesty a mosty, obchodné zariadenia, školy, zdravotnícke zariadenia, továrne, ale aj kultúrne pamiatky. Podľa údajov Stavebného riaditeľstva Srbska bolo zničených 54 zariadení cestnej infraštruktúry, z toho 44 mostov, 18 železničných zariadení, z toho 17 mostov, a 148 výškových budov vrátane obytných a verejných zariadení. (Táto štúdia nebrala do úvahy súkromné budovy a domy, ktorých boli zničené tisíce). Zničených alebo poškodených bolo 11 objektov chemických závodov, deväť strojov, 26 potravinárskych a spolu 89 priemyselných objektov. Poškodených bolo aj päť baní a celkovo 127 komerčných budov, rafinérií, plynární, teplární, prenosových vedení a spolu 129 energetických budov. Okrem toho bolo poškodených alebo zničených 48 zdravotníckych zariadení, 101 školských zariadení vrátane škôlok a škôl, 183 cirkevných, kultúrnych a športových zariadení, časti vodovodu, letiská, TV, rozhlas a prenosová infraštruktúra.

Okrem týchto viditeľných materiálnych škôd došlo k obrovským škodám na našej ekológii.  Boli zničené niektoré chemické továrne, ktorých chemikálie sa uvoľnili do vody a odtiekli podzemím do pôdy a riekami do Čierneho mora. Bola vedená chemická a rádiologická vojna. Škody na životnom prostredí sa pohybujú okolo 10 miliárd dolárov. Bola používaná munícia s ochudobneným uránom, ktorá kontaminovala vzduch, pôdu a vodu. V balkánskom priestore dodnes na tieto následky umierajú ľudia. V niektorých častiach krajiny bola úroveň  onkologických chorôb zvýšená o viac ako tisíc percent. Sekundárne obete bombardovania po 25 rokoch sa počítajú na desaťtisíce. A to nie sú konečné obete. Ľudia budú v tom priestore umierať ďalšie desiatky rokov. Môžeme s čistým svedomím konštatovať, že touto agresiou neonacistov USA a NATO bola spáchaná genocída. (Len pripomínam, že USA a Veľká Británia pácha vojnové zločiny dodávkami  munície s ochudobneným uránom aj na Ukrajine).

O bombardovaní Juhoslávie Američania rozhodli ešte v roku 1998. Chceli sa zmocniť  strategického územia Kosova s obrovským nerastným bohatstvom a vytvoriť strategickú vojenskú základňu na území Kosova. Pre tzv. „Oslobodeneckú armádu Kosova“ (UÇK), čo bola v skutočnosti teroristická organizácia podporovaná USA prúdili zbrane už od roku 1995. Najväčšími zločincami a vrahmi na čele tejto organizácie boli Hašim Thači, Adem Jashari a Agim Ceku. UÇK už niekoľko rokov pred bombardovaním v Kosove bežne vraždila Srbov, Rómov a Albáncov, ktorí boli proti separatizmu.

Najpodlejším činom USA bolo zorganizovanie mierovej konferencie, ktorá mala údajne vyriešiť rozdiely medzi juhoslovanskou vládou a secesionistickými etnickými Albáncami v Kosove o budúcom štatúte provincie. V zákulisí sa však odohrával iný scenár. Americkí predstavitelia chceli vojnu a zámerne nastavili proces na neúspech, čo plánovali využiť ako zámienku na vojnu. Rokovania sa začali 6. februára 1999 v Rambouillet vo Francúzsku. Predstavitelia Juhoslávie boli ústretoví a boli by súhlasili  s dohodami o usporiadaní Kosova. Výhradne však povedali, že NATO na Kosove nesmie byť prítomné. USA na čele s Albrightovou celý proces rokovaní riadili tak, aby k dohode nedošlo a aby mohli vojensky na Juhosláviu zaútočiť. Veľmi dobrý a objektívny materiál k tomu si môžete prečítať tu:
https://www.counterpunch.org/2024/03/08/how-madeleine-albright-got-the-war-the-u-s-wanted/
 
Bombardovanie Juhoslávie preukázalo, že USA sa v honbe za totálnym ovládaním sveta nezastavia. Na Balkáne svoj cieľ dosiahli. Ovládli nerastné bohatstvo Kosova a jeho strategický priestor pre ďalší rozmach svojich imperiálnych a zločineckých plánov. Bola flagrantne porušená rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN 1244 a lúpež územia Kosova. Dôsledky vidíme  dnes na Ukrajine, kde vojnu vyprovokovali USA. Je to zástupná vojna USA proti Rusku na území Ukrajiny. Opäť sú obeťami Slovania. To západnej neonacistickej politike zjavne nevadí. Tentoraz sa však USA fatálne pomýlili. Dochádza k preformátovaniu bezpečnostných síl vo svete. USA už nebudú hrať žiadne prvé husle. Budú hrať v v najlepšom len druhé husle a budú sa musieť prispôsobiť novej situácii. Ich vojenský aj ekonomický terorizmus vo svete bude zastavený. BRICS bude novou silou a USA budú musieť spolupracovať. Ich izolácia by bola samodeštrukčná. Všetko toto dianie si vyžiada prestavať systém amerického vládnutia a moci tak, aby o budúcnosti krajiny nerozhodoval Deep State a biliónové klany vzoru Rotschildovcov, Rockefellerovcov, Gatesovcov, Sorosovsov a pod. Dnes sú občania USA zamknutí v klietke nevedomosti. Sú rukojemníkmi svojej vlády. Amerika má budúcnosť vtedy, keď sa vráti k hodnotám demokracie. Dnes je to súštátie policajného, násilníckeho charakteru a pseudodemokracie bez hodnotového systému. Očakáva ich postupný hospodársky kolaps, ak budú vo svojej imperiálnej politike pokračovať. Ak premeškajú obdobie návratu k demokracii, začnú sa Spojené štáty americké rozkladať. Už dnes sme svedkami odstredivých síl v Texase, Kalifornii, Lousiane a ďalších. Prvotné iniciatívy za nezávislosť boli spustené už pred 12 rokmi. Posledným klincom do rakve americkej hegemónie bude pád dolára ako rezervnej meny.
 
Na záver: V roku 1999 Slovenská republika nebola súčasťou NATO. Zločinecká vláda Mikuláša Dzurindu poskytla NATO slovenský vzdušný priestor pre jej lietadlá, čím sa stala spoluzodpovednou za spáchanie vojnových zločinov formou spolupáchateľstva. Ani na Slovensku za tieto zločiny nikto odsúdený nebol.
Tu sú mená predstaviteľov tejto vlády:
Mikuláš Dzurinda, Ivan Mikloš, Mária Machová, Pavol Kanis, Eduard Kukan, Ladislav Pittner, Milan Vtáčnik, Peter Magvaši, Brigita Schmӧgnerová, László Miklós, Milan Kňažko, Tibor Šagát, Gabriel Palacka, Ľubomír Fogaš, Pál Csáky, István Harna, Ľudovít Černák, Pavol Hamžík.
(Ján Čarnogurský a Pavel Koncoš nehlasovali a ako jediní si zachovali občiansku statočnosť.)

Povieme si niečo o aktivitách ekonomicko-politického teroristu Sorosa na Kosove. Po ukradnutí Kosova Srbom Američania vo veľkom začali rabovať mnohomilardové (v USD) nerastné bohatstvo Kosova. Napríklad banský komplex Trepča, ktorý predstavuje „najcennejšiu nehnuteľnosť na Balkáne v hodnote najmenej 5 miliárd dolárov“.Zásoby komplexu Trepča nezahŕňa len meď a veľké zásoby zinku, ale aj kadmium, zlato a striebro. Má niekoľko taviarní, 17 miest na spracovanie kovov, elektráreň a najväčšiu továreň na batérie v Juhoslávii. Severné Kosovo má tiež odhadované zásoby uhlia a lignitu vo výške 17 miliárd ton.

Tohto majetku sa zmocnili Morrison Knudsen International, Rayethon Engineering and Construction, Washington Group, jedna z najsilnejších strojárskych a stavebných firiem na svete, ako aj hlavný dodávateľ obrany v USA. Podiely získali TEC-Ingenierie z Francúzska a švédska poradenská spoločnosť Boliden Contech.

George Soros investoval peniaze do rekonštrukcie Kosova, Nadácia Georgea Sorosa pre otvorenú spoločnosť otvorila pobočku v Prištine a založila Kosovskú nadáciu pre otvorenú spoločnosť (KFOS) ako súčasť Sorosovej siete „neziskových nadácií“ vo svete. Spolu s Trustovým fondom Svetovej banky po konflikte poskytovala Kosovská nadácia otvorenej spoločnosti (KOSF) „cielenú podporu“ pre „rozvoj miestnych samospráv“ čo v preklade znamená budeme finančne podporovať a ovládať vašu samosprávu a vy nám umožníte vykrádať vaše mnohomilardové nerastné bohatstvo.  Keďže väčšina týchto miestnych samospráv je v rukách bývalých štruktúr zločineckých UCK, ktoré majú rozsiahle väzby na organizovaný zločin veľmi dobre si rozumejú…

PS: Odporúčam čitateľom do pozornosti moje články (viď odkazy) na tému bombardovania v Juhoslávii. Majú obrovskú výpovednú hodnotu lebo téma je spracovaná komplexne. Tieto udalosti si musíme pripomínať, aby sme vedeli čo sa dialo, ako sa dialo, prečo sa dialo a hlavne preto, aby sme vedeli predvídať budúcnosť a brániť mier. Nesmieme zabudnúť na tie udalosti lebo sú dôkazom o politickom šialenstve a zločinoch USA. Je to trochu dlhšie čítanie. Nedalo sa to spracovať hutnejšie preto, lebo by unikli vzájomné súvislosti. Môj pohľad na veci je objektívny, bez strachu zverejňovať pravdu. Ako jeden z mála žijúcich očitých svedkov tamojších udalostí počas bombardovania Juhoslávie si to môžem dovoliť. Svetu mier.
 
Viac na:
https://blog.hlavnespravy.sk/20221/kosovo-racak-pripravene-sprisahanie-zapadu-s-kosovskymi-zlocincami-z-uck/
httpp://blog.hlavnespravy.sk/26247/pripominame-si-vyrocie-najvacsieho-zlocinu-nato-v-europe-i-cast/
https://blog.hlavnespravy.sk/26251/pripominame-si-vyrocie-najvacsieho-zlocinu-nato-v-europe-ii-cast/
https://blog.hlavnespravy.sk/26253/pripominame-si-vyrocie-najvacsieho-zlocinu-nato-v-europe-iii-cast/
https://blog.hlavnespravy.sk/26272/zlocinci-nato-bombardovali-v-roku-1999-aj-srbske-nemocnice-a-porodnice/
https://blog.hlavnespravy.sk/31818/neofasisti-nato-pisali-na-bomby-v-roku-1999-happy-easter-2/
https://blog.hlavnespravy.sk/20231/hrdinstvo-letectva-srbska-pocas-nato-agresie/
https://blog.hlavnespravy.sk/26002/srbsky-premier-zoran-dindic-bol-zavrazdeny-pred-osemnastimi-rokmi-myslite-si-ze-sa-to-na-slovensku-nemoze-stat/
https://blog.hlavnespravy.sk/29028/ako-sa-vyraba-loz-globalnych-rozmerov/

 
Z mesta SNP Ivan Štubňa
 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Niektoré funkcie môžu používať súbory cookie na prispôsobenie obsahu, na vykonávanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Niektoré informácie o tom, ako používate našu stránku, môžu používať aj tretie strany, ktorých softvérové doplnky používame. • We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic.  We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners. View more
Cookies settings
Súhlasím / Accept
Nesúhlasím / Decline
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie nameActive

Kto sme

Webová adresa našej stránky je: http://www.belobog.sk.

Komentáre

Keď návštevníci stránky napíšu komentár, uchovávame údaje, ktoré sú zobrazené vo formulári s komentárom, spolu s IP adresou návštevníka a reťazcom agenta z prehliadača používateľa, aby sme mohli vylúčiť spam. Službe Gravatar môžeme poskytnúť anonymizovaný reťazec odvodený od vašej e-mailovej adresy (tzv. hash), aby sme mohli zistiť, či túto službu používate. Zásady ochrany osobných údajov služby Gravatar nájdete tu: https://automattic.com/privacy/. Po schválení vášho komentára bude spolu s vašim komentárom zverejnený aj váš profilový obrázok.

Médiá

Ak na stránku nahrávate obrázky, nemali by ste spolu s nimi nahrávať aj meta-údaje o polohe (EXIF GPS). Návštevníci stránky si môžu vaše obrázky stiahnuť a dostať sa k údajom o polohe, ktoré sú zapísané v meta-údajoch.

Súbory cookie

Ak na našej stránke napíšete komentár, prehliadač vám môže dať možnosť uložiť do súboru cookie vaše meno, e-mailovú adresu a webovú stránku. Je to kvôli vášmu pohodliu, aby ste tie isté údaje nemuseli vyplňovať znovu pri nasledujúcich komentároch. Životnosť týchto súborov cookie trvá jeden rok. Na našej prihlasovacej stránke môžeme nastaviť jeden dočasný súbor cookie, aby sme vedeli zistiť, či váš prehliadač tieto súbory akceptuje. Tento súbor cookie neobsahuje žiadne osobné údaje a hneď po ukončení prehliadača sa vymaže. Keď sa prihlásite, nastaví sa niekoľko súborov cookie, do ktorých sa uložia vaše prihlasovacie informácie a vaše preferencie zobrazenia. Životnosť prihlasovacích súborov cookie trvá dva dni a súborov s preferenciami jeden rok. Ak si vyberiete možnosť „Zapamätať si ma“ (po anglicky „Remember Me“), prihlasovací súbor vydrží dva týždne. Ak sa odhlásite, prihlasovacie súbory cookie sa odstránia. Ak budete upravovať alebo zverejníte článok, vo vašom prehliadači sa uloží ďalší súbor cookie. V tomto súbore cookie nie sú žiadne osobné údaje a je v ňom len identifikátor článku, ktorý ste práve mali otvorený. Po uplynutí 1 dňa bude neplatný.

Zahrnutý obsah z iných webových stránok

Články na tejto lokalite môžu obsahovať zahrnutý obsah (napr. videá, obrázky, články atď.). Zahrnutý obsah z iných webových stránok sa správa rovnako, ako keby sa návštevník nachádzal na webových lokalitách, z ktorých takýto obsah pochádza. Tieto webové lokality môžu tiež zhromažďovať údaje o vás, používať súbory cookie, zahrnovať nástroje sledovania od tretích strán a monitorovať vaše interakcie s týmto zahrnutým obsahom. Samozrejme sa to týka aj situácie, ak máte na danej lokalite konto a ste prihlásení, vtedy tiež môžu sledovať vaše interakcie so zahrnutým obsahom.

S kým zdieľame vaše údaje

V prípade, že požiadate o resetovanie hesla, do príslušného e-mailu bude zahrnutá vaša IP adresa.

Ako dlho uchovávame vaše údaje

Ak na stránke napíšete komentár, tento komentár a s ním súvisiace meta-údaje sa uchovávajú na neurčito. Dôvodom je, aby sme mohli rozoznať následné súvisiace komentáre a aby sme ich mohli potvrdzovať automaticky a nenechali čakať na manuálne potvrdenie. Užívateľom, ktorí si na našich stránkach vytvoria konto (ak bude taká možnosť), tiež uchovávame osobné informácie, ktoré oni zadajú vo svojom používateľskom profile. Všetci používatelia môžu svoje osobné informácie kedykoľvek vidieť, upraviť aj odstrániť (s výnimkou používateľského mena, ktoré sa nedá zmeniť). Tieto informácie sú tiež viditeľné pre administrátorov stránok, ktorí ich tiež môžu meniť.

Aké práva môžete uplatňovať na svoje údaje

Ak máte ne tejto stránke konto alebo ak ste napísali komentáre, môžete požiadať o exportovanie osobných údajov, ktoré o vás uchovávame vrátane údajov, ktoré ste nám poskytli. Môžete tiež požiadať, aby sme všetky takéto informácie o vás  odstránili. Toto sa však netýka informácií, ktoré sme povinní uchovávať z administratívnych, právnych alebo bezpečnostných dôvodov.

Kam odosielame vaše údaje

Komentáre návštevníkov môže kontrolovať automatická antispamová služba tretej strany.

Who we are

Our website address is: http://www.belobog.sk.

Comments

When visitors leave comments on the site we collect the data shown in the comments form, and also the visitor’s IP address and browser user agent string to help spam detection. An anonymized string created from your email address (also called a hash) may be provided to the Gravatar service to see if you are using it. The Gravatar service privacy policy is available here: https://automattic.com/privacy/. After approval of your comment, your profile picture is visible to the public in the context of your comment.

Media

If you upload images to the website, you should avoid uploading images with embedded location data (EXIF GPS) included. Visitors to the website can download and extract any location data from images on the website.

Cookies

If you leave a comment on our site you may opt-in to saving your name, email address and website in cookies. These are for your convenience so that you do not have to fill in your details again when you leave another comment. These cookies will last for one year. If you visit our login page, we will set a temporary cookie to determine if your browser accepts cookies. This cookie contains no personal data and is discarded when you close your browser. When you log in, we will also set up several cookies to save your login information and your screen display choices. Login cookies last for two days, and screen options cookies last for a year. If you select "Remember Me", your login will persist for two weeks. If you log out of your account, the login cookies will be removed. If you edit or publish an article, an additional cookie will be saved in your browser. This cookie includes no personal data and simply indicates the post ID of the article you just edited. It expires after 1 day.

Embedded content from other websites

Articles on this site may include embedded content (e.g. videos, images, articles, etc.). Embedded content from other websites behaves in the exact same way as if the visitor has visited the other website. These websites may collect data about you, use cookies, embed additional third-party tracking, and monitor your interaction with that embedded content, including tracking your interaction with the embedded content if you have an account and are logged in to that website.

Who we share your data with

If you request a password reset, your IP address will be included in the reset email.

How long we retain your data

If you leave a comment, the comment and its metadata are retained indefinitely. This is so we can recognize and approve any follow-up comments automatically instead of holding them in a moderation queue. For users that register on our website (if any), we also store the personal information they provide in their user profile. All users can see, edit, or delete their personal information at any time (except they cannot change their username). Website administrators can also see and edit that information.

What rights you have over your data

If you have an account on this site, or have left comments, you can request to receive an exported file of the personal data we hold about you, including any data you have provided to us. You can also request that we erase any personal data we hold about you. This does not include any data we are obliged to keep for administrative, legal, or security purposes.

Where we send your data

Visitor comments may be checked through an automated spam detection service.
Save settings
Cookies settings
Návrat hore