
Cieľom otvoreného listu, ktorí spolu s
V. Mandom, V. Mikundom a K. Fajnorom zverejňujeme je upozorniť, aspoň časť ľavicovej verejnosti a intelektuálov, že v iniciatíve schváliť nový Občiansky zákonník niečo zapácha…
Vážený pán Doc. JUDr. Robert Fico CSc., premiér, predseda Smer SSD a vážený pán minister JUDr. Boris Susko PhD., minister spravodlivosti SR,
s rozpakmi vníma časť slovenskej verejnosti pokus novelizovať Občiansky zákonník, s odôvodnením, že platí od roku 1964. V tejto súvislosti si dovolíme upozorniť, že vo Francúzsku platí Občiansky zákonník (Code civil) od roku 1804! (Pochopiteľne, v niektorých z 2500 ustanovení, novelizovaný).
V tejto súvislosti si Vás dovoľujeme upozorniť, že rezignácia štátu na ochranu práv jednotlivých občanov, ktorú novela zavádza, je aj v tomto návrhu citujeme „obsahom poplatným dobe svojho vzniku“ (dôvodová správa k novele).
Slovensko stratilo svoju suverenitu nielen vstupom do Európskej únie, ale aj kolonializáciou hospodárstva cudzím kapitálom. Oligopoly, obchodné reťazce, banky a poisťovne, média sú kontrolované zahraničnými vlastníkmi. Štát, jeho právny a mocenský systém, je regulovaný nadnárodnými inštitúciami, ktoré zavádzajú pravidlá určované imperiálnymi, nadnárodnými centrálami.
Navrhovaná novela vydáva občanov Slovenskej republiky do rúk globálnych monopolov a korporátov, pod falošnou floskulou „pozdvihnúť význam autonómie vôle“, s cieľom „ aby ingerencia štátu … bola minimálna“ (citované z dôvodovej správy) .
Upozorňujeme Vás, že nízka dôvera v súdny systém a nekontrolovaná, takmer neobmedzená moc peňazí v právnom systéme, budú mať za následok ďalšie obmedzenie podmienok pre občiansku slobodu a v konečnom dôsledku zhoršenie možností pre, Ústavou SR garantovaný, dôstojný život, nielen tých 900 tisíc občanov, ktorých eviduje Slovenský štatistický úrad, ako osoby ohrozené chudobou!
Korporáty a banky tlieskajú Vašej iniciatíve s pocitom a presvedčením, že novelou získajú mocné komerčné organizácie nekontrolovanú moc nad klientami, spotrebiteľmi, zamestnancami, pretože tí budú nútení prijať nimi určené podmienky. Akákoľvek dohoda o kúpe a predaji tovaru a služieb bude zbavená možnosti štátnej regulácie, s odôvodnením, že sa jedná o „slobodnú vôľu“ jednotlivca. Proti bankám, korporátom s veľkou mocou, početnými právnikmi, s podplatenými – priamo i nepriamo -novinármi a sudcami budú stáť jednotliví občania bez reálnej možnosti obmedzenými prostriedkami čeliť ich ľubovôli, bezohľadnosti a záujmu o vysoký zisk za každú cenu!
Žiadame Vás, aby ste iniciatívu odstrániť platný Občiansky zákonník odložili do doby, keď bude mať Slovensko funkčný objektívny právny a súdny systém, eliminujúci moc vlastníkov. Systém, ktorý nebude zvýhodňovať komerčné záujmy a zisk, na základe tzv. liberálnych pravidiel fikcie rovnosti občanov. Každý z nás je schopný si urobiť jednoduchý test, či vo vzťahu k banke, zahraničnému zamestnávateľovi, korporácií je v rovnoprávnom postavení.
Prosíme, zabráňte ďalšiemu zotročovaniu slovenských občanov a overte si, prečo Vám tlieskajú miestni kompradori a ich zahraniční sponzori.
Za kolektív signatárov
Juraj Janošovský

Pridaj komentár