Ilustračný obrázok: Pixabay

Mnohých ľudí prekvapila a pobúrila úroveň výtvarných diel vystavovaných v SNG.
Aj keď sa nájdu zástancovia tohto typu „umenia“, pravdou je, jediným „umením“ bolo to, že niekto vôbec presadil výstavu niečoho takého ako je zvracanie, či zábery mužských genitálií a pod.
Žiaľ, ľudia zabúdajú na mnohé. A to napríklad aj na to, akým spôsobom vítali po Zamatovom prevrate v bývalom Československu práve umenie hnusu, ktoré bolo to prvé, čo sa vo vysnívanej demokracii začalo objavovať.
Spomínam si ako sa v novinových stánkoch začali objavovať prvé erotické časopisy, ktoré boli dostupné aj malým deťom. Nezabudnem na to, ako sa dvaja malí chlapci, ktorí mali na chrbátikoch školské tašky pomaly väčšie ako boli oni samotní „uznanlivo vyjadrovali“ k obrázkom nahých ženských pŕs, ktoré boli vo výklade novinového stánku. Alebo na to, ako naša pani upratovačka odmietla upratovať kanceláriu kolegovi, ktorému visel na stene plagát nahej „rozčapenej“dievčiny, ktorej bolo „vidieť až do hrdla“ ako to obdivne komentovali kolegovia…
Neskôr prišlo „umenie vulgárnosti“, kde sa mnohí vtedajší umelci prezentovali slaboduchým umením a humorom, plným vulgárnych výrazov. Takto si po svojom vysvetľovali slobodu v umení.
A umenie namiesto toho, aby ľuďom prinášalo krásu, radosť a kultivovalo ich, začalo v nich vyvolávať tie najnižšie pudy a vášne. Tento trend postupoval až do súčasnosti. Málokto sa búril proti takémuto umeniu hnusu, pretože „múdre hlavy a odborníci“ ľudí presvedčili, že umenie má v prvom rade „šokovať“…
Bežným sa stalo požívanie hrubých výrazov napríklad v divadle tam, kde by vôbec nemuseli byť, alebo sú priam nežiadúce. Nahota a najmä násilie sa stali „umeleckou formou“, ktorá vyformovala nielen samotné „umenie hnusu“, ale celú „kultúru hnusu“, ktorá sa stala spoločenskou normou. Preto sa niet čo čudovať, že „umenie hnusu“ sa hrdo vystavuje aj SNG a prezentuje sa v SND.
Dnes je už neskoro pozastavovať sa nad tým, aké výstavy prebiehajú v umeleckých galériách, alebo čo predvádzajú herci na javisku, vo filmoch a v televízii. Pretože súčasná slovenská spoločnosť si sama vybrala „kultúru hnusu“.
Vulgárnosť spoločnosti sa prejavuje nielen „kultúrou hnusu“, ale najmä tým, ako sa prezentujú a vyjadrujú jej vrcholní predstavitelia, politici, umelci a tzv. osobnosti a tým, že ľudia toto všetko dlhodobo tolerujú a ticho podporujú…
Pretože spoločnosť a jej kultúra sú také, aké si ich vytvoria ľudia samotní.
Našťastie sa mnohí už „umenia hnusu“ presýtili a začínajú chápať význam a podstatu skutočného umenia a ja osobne verím, že príde doba, keď umenie znova začne človeku prinášať potešenie duše, vzdelávať ho a zušľachťovať ho po všetkých stránkach.
Devana
Slnovratovo 2. 4. 2025