Ilustračný obrázok: Clker-Free-Vector-Images Pixabay
Úvod:
Predvolebná kampaň je už v plnom prúde a Slovensko znova začína byť oblepené billboardmi, ktoré sú plné prázdnych politických sľubov, rovnako ako to bolo pred poslednými parlamentnými voľbami. Sľubov, ktoré nikdy neboli splnené, ale účelovo poslúžili ako výťah k moci.
Žiaľ voliči na tieto prázdne sľuby nielenže veľmi rýchlo zabudli, ale čo je horšie, nikdy od politikov nežiadali ich plnenie. Nežiadajú od politikov zodpovednosť nielen za nesplnené predvolebné sľuby, ale hlavne za ich konanie, keď sa dostanú k moci. Preto si mnohí politici myslia, že keď sa dostanú k moci, môžu úplne všetko a hlavne sa bezočivo vysmievať tým, ktorým „vládnu” priamo do očí. Vedia, že na ľudí zaberajú klamstvá a výhovorky a že väčšina z nich, ani len netuší, aký je priepastný rozdiel medzi vládnutím a riadením štátu.
Jedným z takýchto predvolebných výťahov k moci, boli aj sľuby Borisa Kollára o výstavbe 25 000 nájomných štátnych bytov ročne s nájomným 200 eur mesačne. Síce pán Kollár chodil v jednom období, ako sa hovorilo s „lešením” okolo hlavy, ale to nesúviselo s výstavbou sľubovaných nájomných bytov, ktoré akosi doteraz na Slovensku niet vidieť . Namiesto správ o tom, koľko sa ich ročne postavilo, koľko rodín v nich býva, čítame o tom, že zasa bude šťastným oteckom.Ktovie aké výhovorky použije, ak sa ho niekto na nájomné byty spýta.Možno to už už nebude to známe „lebo Fico”, ale „lebo covid”, či „lebo Matovič”.
Preto znova uverejňujem článok z obdobia poslednej predvolebnej kampane plnej prázdnych sľubov, aby si ľudia spomenuli, aké jednoduché je iba sľubovať a nič neplniť…
Budovateľské heslá Borisa Kollára…
Včera aj dnes som si nechtiac vypočula budovateľské predvolebné video strany B. Kollára.
Po chvíľke ma napadlo, či sa z p. Kollára nestáva komunistický funkcionár. Heslá, ako „Štát by mal ľuďom, pomáhať a nie na nich zarábať.“ či „Chceme zaviesť systém stavania štátnych nájomných bytov, kde vám budeme garantovať dvojizbový byt za 200 eur mesačne.“ mi pripomenuli dobu spred tridsiatich rokov, keď štát skutočne ľuďom pomáhal a staval pre občanov cenovo dostupné nájomné byty. Vo videu zaznela informácia, že strana Sme rodina vie, ako postaviť 25 000 štátnych nájomných bytov ročne. Podobné lacné a prázdne predvolebné sľuby zaznievajú aj od iných strán.
Ak by tieto strany naozaj chceli pomáhať občanom nášho štátu v oblasti dostupného bývania, tak by v prvom rade presadili „Právo na bývanie“ ako jedno z ľudských práv, ktoré by bolo zakotvené v Ústave SR.
Možno to p. Kollár myslí dobre, ale…
To, že máme na Slovensku firmu, ktorá vyrába komponenty na modulové stavby bytov a celá jej produkcia ide na vývoz je síce pekné, len si neviem predstaviť, ako by dokázala jedna firma zabezpečiť modulové stavebné komponenty na 25 000 bytov ročne. Takisto je zavádzajúca informácia, že štát má množstvo pozemkov na ktorých môže stavať. Pán Kollár vo svojom videu tvrdí, že v Rakúsku, Nemecku a Švajčiarsku to funguje. Verím, že áno. Neviem, aké vedomosti a skúsenosti má p. Kollár z oblasti stavebníctva a plánovaného hospodárstva, pretože pri všetkej úcte, mám pocit, že výstavbu 25 000 štátnych nájomných bytov si predstavuje ako „Hurvínek válku“.
Mňa osobne by zaujímalo, aké firmy by stavali tieto byty? Má štát, štátne stavebné firmy? Alebo by to zasa len stavali „živnostníci z donútenia“ subdodávateľskym spôsobom, tak ako sa to robí napríklad pri výstavbe diaľnic a iných štátnych zákazok, ktorí na svoje peniaze čakajú celé mesiace?
Ale čo ma najviac zaujíma, kto fyzicky by tie byty staval? Pretože drvivá väčšina stavebných pracovníkov (živnostníkov z donútenia), práve kvôli zlým skúsenostiam na Slovensku pracuje tam kde to funguje, ako povedal pán Kollár. V Rakúsku, Nemecku a iných štátoch.
To si pán Kollár skutočne myslí, že tá hŕstka ľudí, ktorí ešte vedia ako sa stavajú bytové domy a nie lacné modulové stavby, ktoré by aj u nás boli poriadne predražené a ktorí ešte ostali robiť na Slovensku, by dokázali s ľuďmi, ktorých majú teraz k dispozícii na stavebné práce, postaviť také množstvo bytov?
Nájomné bývanie, tak ako ho niektoré strany prezentujú vo svojich volebných programoch sú prázdne predvolebné sľuby. Budovateľské heslá, ktoré používa p. Kollár a nielen on, sú lacnou predvolebnou propagandou, tak ako všetky doteraz nesplnené sľuby politikov, ktorí ich sľubujú občanom tejto druhotriednej kolónie, len aby sa udržali pri moci, vládli a čo najviac zarobili na naivite občanov.
Časy „socializmu“, keď štát staval nájomné byty a pomáhal občanom sú už dávno preč…
25 000 nájomných bytov ročne
Devana
Slnovratovo 12. január 2020