Ilustračný obrázok: Pixabay
Pred pár rokmi som začala sledovať prvé časti tohto seriálu na jednej z tv staníc. Prestala som. Mala som pocit, že je divný a plný násilia.
Prednedávnom som si ho pozrela celý. Príbeh stredoškolského učiteľa chémie, ktorý aby uživil rodinu, brigádoval v autoumývarke, pozná mnoho divákov.
Walter White, ktorý má päťdesiat rokov, postihnutého syna stredoškoláka a s manželkou čakajú po rokoch dieťa sa dozvie, že má rakovinu pľúc. Pri policajnej protidrogovej razii, na ktorú ho na jeho narodeniny zoberie jeho švagor, zachráni svojho bývalého žiaka Jesseho Pinkmana, drogového dealera a variča pervitínu…
Tak sa začína, možno pre mnohých banálny príbeh…
Ale…
Tento príbeh ukazuje to, ako v skutočnosti vyzerá naozajstný „Americký sen“.
Napríklad to, čo sa stane, ak človek vážne ochorie a zdravotné poistenie na liečbu nestačí. Nebude dlho trvať a podobnú zdravotnú starostlivosť budeme mať aj na Slovensku. Tam spejeme napríklad tým, že nemocnice vlastnia súkromné spoločnosti, zdravotné poisťovne môžu vykazovať zisk a zo zdravotnej starostlivosti, ktorá bola pred časom samozrejmosťou sa stáva výnosný biznis.
Ukazuje to, že peniaze sú omnoho horšou drogou ako samotný „modrý perník“, na ktorom sa tak fantasticky zarába. Máš ich – si niekto, nemáš – si lúzer…
Príbeh ukazuje to, aký je skutočný organizovaný zločin. Kým v skutočnosti môžu byť uhladení a vážení ľudia.
Ukazuje obludnosť zločinu. O tom aká je veľká, nás neustále informujú médiá. Ešte stále nie sú doriešené prípady mafiánskych vrážd a iných zločinov z deväťdesiatych rokov a terajšie zločiny za nimi nezaostávajú.
Príbeh Waltera Whitea je temným príbehom človeka, ktorý sa rozhodol stať zločincom, aby zachránil rodinu v existenčných problémoch.
Koľko je medzi nami takých Walterov Whiteov, ktorí riešia podobné problémy, ale na rozdiel od hlavného hrdinu, ich prekonávajú ako sa dá, poctivou prácou a slušným životom v medziach zákona?
Veľmi veľa…
Často premýšľam nad tým, aký by bol svet, ktorý by mal spravodlivý sociálny systém a v ktorom by neexistoval zločin.
Utópia?
Asi áno. Pretože človek je zvláštny živočíšny druh. Keď sa má dobre a má vytvorené podmienky pre normálny život, neváži si to a dokáže ich sám zničiť. Ničí a zabíja vlastný druh pre zisk a často aj potešenie a v súčasnosti sa podieľa na vlastnej sebadeštrukcii.
Perníkový tatko… Mnohí namietnu, veď je to len fikcia, seriál.
Áno, je to len televízny seriál. Ale pri pozornom sledovaní vidíme oveľa viac ako dej samotný.
Vidíme to, že mnohé z tejto „fikcie“ sa deje priamo okolo nás. Len pred tým ešte stále zatvárame oči a tvárime sa, že je všetko v najlepšom poriadku.
Ale problémy sa tým, že sa tvárime, že ich nevidíme, nestratia a ani nevyriešia. Možno preto, že je veľa ľudí, ktorí si žijú na úkor iných svoj vlastný „americký sen“, kým tí ostatní musia žiť „slovenskú realitu“…
Devana
Slnovratovo 28. apríla 2019
Dodatok autora:
Od napísania tohto článku, uplynuli už tri roky a situácia v našom štáte vyzerá ako “americký sen”...
Na jednej strane skupina ľudí, predvádzajúca na obdiv svoje bohatstvo, ktoré nadobudla parazitovaním na systéme, na ľuďoch a na všetkom k čomu sa dostala. Na druhej strane obrovské množstvo ľudí, ktorí sa prepadávajú do čoraz väčšej biedy. Likvidácia základných ľudských práv a najmä sociálnych práv a istôt, ktoré mali zabezpečiť ľuďom slušný život a fungovanie spoločnosti, sa stala drsnou realitou pre občanov tohto štátu. Likvidujú sa základné morálne hodnoty a etické princípy a prioritou servilných lokajov v politických funciách sa stalo vybudovať totalitný systém.
Áno, toto je skutočne “americký sen v slovenskej realite”, ktorý výjde náš štát a jeho občanov veľmi draho… Ale mnohí si už začali uvedomovať, akú cenu má totalita, diktatúra, otroctvo…
A začali hľadať riešenia…