
Alexej Mikulášek, významný literárny vedec a vedúci medzinárodného edičného projektu Literatura s hvězdou Davidovou sa prihovára čitateľom najnovšou skvelou knihou MY A ONI V INFORMAČNÍ VÁLCE s podtitulom POETIKA VÁLKY SLOV (Nakladatelství Kmen 2025, zodpovedná redaktorka Ivana Blahutová, autori doslovov Ivo Budil a Petr Žantovský). Pozoruhodná publikácia poukazuje na fakt, že súčasťou každého ozbrojeného konfliktu je psychologické (propagandistické) pôsobenie, ktorého cieľom je dehumanizácia protivníka a glorifikácia (heroizovanie) činnosti vlastnej armády.
***
V tejto súvislosti som si nevdojak spomenul na môj príspevok ESTETIKA ZABÍJANIA v denníku Smena
(23. 1. 1991), ktorý pokladám za potrebné citovať:
Naša televízia sa zmenila na nepoznanie. Predchádzajúce ohlupovanie konečne vystriedala svieža domáca a najmä americká propagácia vojny, inak našou ústavou zakázaná, čiže protiústavná. Príslušné úrady sa však iste skôr budú zaoberať mojou maličkosťou ako touto drobnosťou.
Pána Boha všetci ťahajú za nohu na svoju stranu. Štátnici sa modlia a obyčajní smrteľníci sa zabíjajú. Najpríťažlivejším televíznym programom sa stali superzmodernizované gladiátorské zápasy v Perzskom zálive. Na vlastné oči môžeme v priamom prenose sledovať pôsobivé hromadné vraždenie ľudí, ku ktorým bol osud o niečo menej zhovievavý ako k nám. Polícia na celom svete s profesionálnou gracióznosťou vyráža zuby a láme hnáty nespratným pacifistom. Civilizácia nádherným ohňostrojom víta príchod tretieho tisícročia.
Moje divácke zážitky zatiaľ vyvrcholili spravodajstvom CNN zo simultánnym českým prekladom. Strhujúce obrázky a v ničom nezaostávajúce slová. Aj Nero by sa potešil. Nočné štarty rakiet so smrtonosnými hlavicami sú komentované ako úžasné a nádherné. Otriasajúce bombardovanie miest, ktoré sú čímsi domovom, moderátori popisujú s rovnakou pýchou a radosťou. Vojaci sú šťastní, nadšení, práca im ide od ruky. Kamery priamo z lietadiel zachytávajú prienik striel do stavieb, z ktorých vzápätí rôznymi otvormi vyrážajú trosky, zaiste primerane premiešané s odpadom biologického pôvodu. Hnutie Human, ktoré nedávno znepokojila fašistická hrozba slovenského jazyka, teraz mlčí.
Áno, nový svetový poriadok, či skrátka svetovláda, je na dosah. Satelitná televízia je nepochybne účinnejšia ako predpotopné školenia všetkých druhov. Estetika zabíjania je naozaj fascinujúca. Dosiahnuť svetovú úroveň aj v tomto žánri nebude vôbec ľahké.
***
Poznávacie a tvarové atribúty jedinečného diela dostatočne výstižne charakterizuje jeho obsah:
Abstrakt
Úvod
I. Pojem strategická (válečná) komunikace
I.I. Pozitivní vymezení obsahu pojmu „strategická komunikace“
I.II. Negativní vymezení obsahu pojmu „strategická komunikace“
II. Fokusace, zaujetí pozice a její potvrzování
III. Problémy „čistě“ filologického studia
IV. Megatrendy jazyka a stylu „strategické (válečné) mediální komunikace“
IV.I. Válka je spravedlnost: nastoluje právo
IV.II. „Válka je mír“: vítězství přináší mír
IV.III. Válka je obrana: armáda nás chrání
IV.IV. Válka je svoboda: osvobozuje
IV.V. Válka je boj s terorismem: teroristé nesmějí zvítězit
IV.VI. Válka je boj s nepřátelským režimem
IV.VII. Válka je časový tubus: je článkem řetězu válek
IV.VIII. Válka je hygiena: očišťuje od zla
IV.IX. Válka je epické vyprávění: příběhy hrdinství a sebeobětování
IV.X. Válka je znak a kód: šifrujeme a dešifrujeme
IV.XI. Válka je reakce na potenciálně horší zlo: volíme menší
IV.XII. Válka je práce: vojáci a zbraně intenzivně pracují
IV.XIII. Válka obohacuje: vzniká nové lexikum
IV.XIV. Válka je služba: sloužíme Bohu, Vlasti
Závěr
Doslov
I. Ivo Budil
II. Petr Žantovský
Literatura
Sekundární elektronické zdroje (výběrově)
Přílohy
„Zákop je bratrský hrob“: raněný bojovník ze Středního vojenského okruhu se proplazil 10 km ke svým
Obrazové přílohy
O autorovi
***
Záverom si už len stručne priblížme profil autora:
ALEXEJ MIKULÁŠEK
Narozen 2. prosince 1962 v Brně. Absolvoval Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně (PaedDr. prací Politická ekonomie a literatura), studijní pobyt a vědeckou aspiranturu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, rigorózní studium na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (PhDr. prací Mravoučná povídka „pro dítky a přátele jejich“ a její funkce, v rozšířené podobě knižně v Nitře r. 2020) a doktorandské studium na Fakultě středoevropských studií Univerzity Konstantina Filozofa v Nitře (PhD. prací Židovská tematika v literatuře), kde působí jako smluvní lektor českého jazyka a literatury.
Je autorem několika monografi í a monografických sborníků, rovněž četných studií knižních i časopiseckých. Předmětem jeho zájmu jsou především česko-židovsko-německé literární a kulturní vztahy, antisemitismus a jeho manifestace ve fiktivních i non-fiktivních textech a také židovská tematika v literatuře. Vedle práce učitele na vysoké a střední škole se rovněž věnuje recenzní a jiné činnosti, např. pro potřeby časopisů Forum for Linguistic Studies, Literature Forum, Slavica litteraria, Stredoeurópské pohľady a další.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor)
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)
Jeho diela preložili do 28 jazykov a publikovali v 50 krajinách.