
Odkedy Tucker Carlson odišiel z Fox News a založil si vlastný kanál na platforme X, sa neprestáva venovať zaujímavým témam, ktorým hlavný mediálny prúd zámerne nevenuje žiadnu pozornosť. Začiatkom januára zverejnil rozhovor s nemeckým lekárom Michaelom Nehlsom, ktorý sa na molekulárnej úrovni venuje výskumu nervovej sústavy a mozgu človeka. Počas tohto rozhovoru povedal veci, z ktorých Tuckerovi Carlsonovi niekoľkokrát doslova spadla sánka.

Špecializáciou Dr. Nehlsa je Alzheimerova choroba, teda potenciálne téma, ktorá zaujme vari každého. Michaels Nehls napísal o Alzheimerovej chorobe celý rad odborných kníh (obrázok vpravo), žiaľ, všetky sú v nemčine a do angličtiny sa vraj neprekladajú. Kým dočítate tento článok, budete mať približnú predstavu prečo.
Hlavným objavom, alebo myšlienkou, ktorú sa Dr. Nehls snaží šíriť do sveta, je vyvrátenie mýtu, že Alzheimerova choroba súvisí s vekom. Nie je to pravda. Náš organizmus je evolúciou prispôsobený na to, aby si aj do vysokého veku zachoval pamäť a kognitívne schopnosti. Príčiny Alzheimerovej choroby sú externé a dá sa im predchádzať. Dr. Nehls hovorí, že Alzheimerova choroba sa dokonca dá zvrátiť a liečiť, ak nie je v pokročilom štádiu, kedy sú organicky poškodené štruktúry v mozgu. Avšak účinná liečba nie je medikamentózna. Chemické farmaceutické prípravky sú na liečbu Alzheimerovej choroby neúčinné.

Podľa Dr. Nehlsa je Alzheimerova choroba chorobou z nedostatočnosti (faktory sú zhruba načrtnuté v schéme vľavo). Ide o kombináciu vnútorných biochemických faktorov, ktoré narušujú bariéru medzi mozgom a krvným riečiskom, čím umožňuje vstupovať do mozgu toxínom a patogénom (medzi ne patria napríklad alkohol, tabak, iné toxíny, ale aj vírusové infekcie). Tie môžu poškodiť štruktúry v mozgu aj natrvalo a nezvratne. Kľúčovým je teda zachovávanie zdravého životného štýlu s dostatočnou výživou, spánkom a najmä, s elimináciou nadmerného stresu.
Dr. Nehls zdôrazňuje, že práve chronický stres je hlavným rizikovým faktorom, ktorý významne podporuje rozvoj Alzheimerovej choroby a zabraňuje účinnej liečbe. Na grafickej schéme je vzťah medzi Alzheimerovou chorobou a stresom znázornený v pravom hornom rohu a lekári mu hovoria „začarovaný kruh stresu“.

Kvôli názornosti si požičiame detailný obrázok z inej vedeckej štúdie, ktorá bola uverejnená v apríli 2018. Schválne upozorňujem na rok vydania – dávno pred „celosvetovou pandémiou“. Začarovaný kruh spočíva v tom, že vplyvom stresu sa zvyšuje hladina kortizolu v krvi. Kortizol je alarmujúci hormón a pripravuje telo na nastávajúcu vysokú záťaž. Toto je normálna reakcia organizmu na stres.
V prírodných podmienkach však reakciou na stres bol boj alebo útek, krátka intenzívna činnosť, po ktorej sa stresová situácia vyrieši, nastane uvoľnenie a hladina kortizolu klesá.
Problém však nastáva vtedy, keď sa stresová situácia nevyrieši a pretrváva. Hladina kortizolu ostáva vysoká, so škodlivými biochemickými dôsledkami na celý organizmus. Prvou „na rane“ je malá podmozgová žľaza hipokampus, ktorá má veľmi dôležitú úlohu pri koordinácii pohybov, priestorovej orientácii a práci s pamäťou. Presne deficity v týchto oblastiach sú prvými príznakmi poškodenia hipokampu, diagnostikovaného ako Alzheimerova choroba. Všetky tieto nedostatočnosti zhoršujú schopnosti človeka vysporiadať sa so stresom, prehlbujú chronický stres a tým vytvárajú začarovaný kruh.
V rozhovore s Tuckerom Carlsonom Dr. Nehls hovorí, že presne toto s nami robia masovo-komunikačné médiá. Chcú dosiahnuť vysokú a dlhodobú sledovanosť a preto sa zameriavajú na emócie, medzi ktorými je na ich účely najúspešnejší strach. Strach vytvára stresové situácie a keďže sú to virtuálne situácie z médií, človek ich nemôže vyriešiť, aby sa zbavil stresu. Dr. Nehls dokonca podozrieva vlády, že s médiami spolupracujú na šírení chronického stresu. Rozpomeňme sa, ako sme boli trvalému chronickému stresu vystavení v rokoch 2020 – 2021 počas tzv. pandémie kovidu. Z médií sa na nás sypali správy o ľuďoch, ktorí sa dusia bez pomoci a všimnime si, že na schéme vyššie sú medzi rizikovými externými faktormi aj obmedzenie sociálnych kontaktov a väzieb najmä v blízkej rodine.
V tejto súvislosti musím poukázať aj na práve dnes aktuálnu politickú polarizáciu spoločnosti. K napätiu kvôli „našim“ alebo „ich“ kandidátom dochádza vari v každej rodine a takéto napätie je zdrojom chronického stresu v generácii rodičov aj detí.
Podľa Dr. Nehlsa vláda s médiami takto vytvára „skupiny postihnuté Alzheimerovou chorobou“. Aký to má praktický význam? Takéto skupiny sa veľmi ľahko manipulujú a ovládajú. Strácajú kognitívne schopnosti, takže nie sú schopné nájsť východisko zo stresovej situácie, naviac poškodenie pamäti (kolektívnej historickej pamäti) zbraňuje ľuďom spomenúť si, že táto stresová situácia nebola vždy a že kedysi bolo lepšie.
Záverom zhrniem, že sme dostali zároveň zlú aj dobrú správu. Zlou správou je to, že čelíme reálnej (vedecky doloženej) cielenej masovej intoxikácii, ktorá nás – všetkých občanov zabíja a výrazne nám znižuje kvalitu života.
Dobrou správou je to, že ľudia, ktorí na nás – prebudených a vzdorujúcich „dezolátov“ útočia, sú vlastne postihnutí a v princípe liečiteľní. Nemali by sme s nimi „bojovať“, ale v našom aj ich záujme by sme sa mali vynasnažiť odbúrať z našej reality tie identifikované zdroje chronického stresu. To by nám celú spoločnosť mohlo priblížiť k duševnému zdraviu.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5991350/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7483955/
https://www.nature.com/articles/s41598-023-43884-3#Tab5
https://www.youtube.com/results?search_query=nehls+alzheimer
https://www.youtube.com/watch?v=GhFr7WeIeQcu0026amp;t=4su0026amp;pp=ygUXbmVobHMgYWx6aGVpbWVyIGNhcmxzb24%3D