
Prof. Dmitrij Jevstafjev 14. 5. 2026
Poznatek osobní…
„Čím více přicházíš do styku s ruským bankovním systémem, tím více se utvrzuješ v přesvědčení o parazitické povaze finančního kapitálu. No a ruské pseudostátní banky tuto povahu dovádějí až k naprostému absurdu.
Stát a bankovní systém by přece měly stát na opačných stranách peněžní masy, aniž by se vzájemně mísily.“
Konstatace
Ruský bankovní systém se nachází v předkrizovém stavu, který odráží celosvětovou krizi finančně-investičního kapitalismu. Situaci v Rusku zhoršuje falešné, avšak nikoli náhodné vnímání ruského „bankovnictví“ jako sociální skupiny oddělené od ruské společnosti. To je umocněno orientací Centrální banky Ruské federace na přednostní obsluhu zájmů bankovní komunity, nikoli ruské ekonomiky.
Rostoucí morálně-politický úpadek ruského bankovnictví, které tradičně využívá platformu SPMEF*) k demonstraci svého „bohatství“, může letos způsobit nejen reputační, ale i přímou politickou škodu zájmům země a podkopat autoritu Vrchního velitele.
Pravidelné omílání myšlenky využití vkladů občanů jako hlavního investičního zdroje pro rozvoj ekonomiky, a ve skutečnosti zmrazení vkladů občanů, svědčí o připravenosti „bankéřštiny“ vymanit se z předkrize, která vznikla v důsledku jeho vlastní neefektivní činnosti, a to bez ohledu na politické důsledky. Neohrabané pokusy popírat existenci podobných plánů situaci jen zhoršují.
Odtržení ruského bankovního systému a „bankéřštiny“ od aktuálních úkolů země se stává jednou z nejzávažnějších hrozeb pro ruskou státnost.
Krize bankovního systému v Rusku je nevyhnutelná. Model „krize shora“ dává možnost minimalizovat škody.
Řešení
Preventivní demontáž symbiotického systému interakce bankovního systému a státních financí. Systém státních bank se vyčerpal. Státní banky jsou fakticky privatizovány vrcholovým managementem a částečně vyňaty z kontroly státu. Je nutné přerušit toto v podstatě parazitické propojení, které slouží jako prostředek k přesunu státních finančních zdrojů do podnikatelských struktur, které často fungují bez ohledu na úkoly rozvoje státu a společnosti.
Navrhovaná opatření
- Za prvé. Důkladná revize činnosti bankovního systému, zejména státních bank. Odhalování a potlačování případů porušování státních zájmů ze strany zástupců státu v dozorčích radách bank a investičních struktur, včetně podhodnocování výše dividend přijatých státem. Urychlená likvidace fiktivně existujících bankovních a investičních struktur.
Práce by měla být vedena orgány Státní bezpečnosti bez účasti zástupců Centrální banky RF a jiných ekonomických úřadů, aby se vyloučil vznik korupčních předpokladů na základě frakcionářství. Ruský bankovní systém kategoricky potřebuje „velkou čistku“, včetně personální složky.
- Za druhé. Likvidace systému státních bank.
- Odchod státu z kapitálu bankovních struktur. Zákonný zákaz účasti státu v jakékoli formě na bankovní činnosti. Zrušení statusu „systémově významných bank“.
- Zákonný zákaz poskytování jakékoli pomoci investičním a bankovním strukturám, s výjimkou pojištění vkladů občanů s omezením typů pojištěných vkladů. Stát by měl ručit pouze za své závazky.
- Za třetí. Minimalizace toku finančních prostředků od státu k bankám.
Převod prostředků z federálního rozpočtu, investičních programů, prostředků regionálních rozpočtů, včetně především financování vojensko-průmyslového komplexu, jakož i Sociálního fondu RF na pokladní služby. Na současné úrovni digitalizace je to již dosažitelné. V další fázi se provede převod systému středního a vysokoškolského vzdělávání a akademické a odvětvové vědy na pokladní služby.
- Za čtvrté. Přechod státu k přímému prodeji státních investičních produktů občanům. Využití jak digitálních formátů, tak i přímého prodeje (jehož objemy se budou snižovat) prostřednictvím center „Gosuslug“ s zaměstnaností kvalifikovaných specialistů ve formě povinné praxe po ukončení vysoké školy. Na současné úrovni rozvoje digitálních technologií se stát již může obejít bez služeb bank jako zprostředkovatelů.
SPMEIF – Skt.petěrburgské mezinárodní ekonomické a investiční fórum“ – megaakce pořádaná od roku 1997, za účasti ruských i zahraničních podnikatelů, finančníků i významných politiků, premiérů, prezidentů. Ruský prezident se ho účastní od roku 2005. Loni se počet jeho účastníků ze 140 zemí přehoupl přes 24 tisíc osob.
Zdroj:
https://t.me/dimonundmir

Dodatok Mariána Moravčíka
Finančný kapitál je parazitický zo svojej podstaty. Nemôže byť iný, lebo sám nie je schopný produkovať vôbec nič. Keby sa ruský štát zbavil vlastníctva v bankách, ruský finančný kapitál by nebol o nič menej parazitický… a mám aj pochybnosti, či by ruskí štátni úradníci, navyknutí na parazitickú existenciu, prestali byť parazitmi a či by si nenašli iné prostriedky.
Komentár prof. Jevstafjeva je však veľmi užitočným príkladom o naivite predstavy, že by stačilo zoštátnenenie alebo „znárodnenie“ podnikov (bánk a výrobných prostriedkov), aby sa pracujúci zbavili parazitov, ktorí ich vykorisťujú.

Pridaj komentár