Obrázok od Gerd Altmann z Pixabay
Americký novinár Tucker Carlson zverejnil 10. 2. rozhovor s Vladimírom Putinom a v tom momente sa možno zdalo, že ide o vrcholnú akciu nezávislej žurnalistiky, ktorá nebude maž niekoľko rokov obdobu. Kto by si pomyslel, že prejde sotva týždeň a ten istý Tucker Carlson zverejní ďalší rozhovor, ktorý významom nielen zatieni ten s Putinom, ale pre informačne zrelých čitateľov prakticky vymaže pojem „konšpiračná teória“ ako irelevantný. Hlavne preto, že úplne jasne a zrozumiteľne, ako po prebudení z Matrixu, ukáže ako tá celosvetová konšpirácia desaťročia fungovala a naďalej sa snaží fungovať.
Hosťom Tuckera Carlsona bol tentoraz Mike Benz. U nás zatiaľ celkom neznáme meno. No je to osobnosť typu Edwarda Snowdena a Juliana Assangea. Kedysi bol vo vysokej funkcii na Ministerstve zahraničných vecí USA a mal zodpovednosť za riadenie… fakticky záležitostí hybridnej vojny USA proti silám, ktoré by mohli stáť v ceste ich záujmom. Dnes je úplne evidentné, že tie isté hybridné nástroje, podľa jednoznačných slov Mika Benza, používa Pentagon, t.j. vojenský komplex, proti vlastným občanom, a tak Mike Benz prešiel na druhú stranu informačného frontu a založil Nadáciu za slobodu online, ktorej hlavným cieľom je chrániť slobodu slova na internete.
V krátkosti obsah rozhovoru Tuckera Carlsona s Mikom Benzom. História informačnej vojny USA v réžii Pentagonu, siaha do minulosti, do čias vzniku Železnej opony v roku 1948. Spočiatku bolo hlavným cieľom vytvoriť prostriedkami informačnej (dnes sa hovorí „hybridnej“) vojny akési nárazníkové pásmo medzi NATO a jeho hlavným protivníkom – ZSSR. Hlavnou arénou bola stredná a východná Európa. Sloboda slova, voľné šírenie informácií a v neskorších desaťročiach aj internet a sociálne siete, boli hlavnými nástrojmi Pentagonu, ktorými nevojenskými prostriedkami dosahoval svoje ciele – zmeny režimov v krajinách, ktorých politická reprezentácia sa ubrala nežiadúcim smerom. Postupne si Pentagon, vypracoval celú mašinériu z Ministerstva zahraničných vecí, NATO, mimovládnych organizácií a médií, ktorá bola schopná v ktorejkoľvek krajine ovplyvňovať verejnú mienku, jej prostredníctvom ovplyvniť výsledky volieb a inštalovať lojálne figúrky do čela štátov.
Všetko sa však zmenilo začiatkom roka 2014 na Ukrajine, keď slobodná výmena informácií na internete uľahčila vzburu východných ruskojazyčných regiónov a Krymu a veľmi rýchlo viedla k rozhodnutiu obyvateľov týchto regiónov pričleniť sa k Rusku. V tom momente sa začala cenzúra internetu a voľnej výmeny informácií, cielená na ruské a „proruské“ zdroje. Tá sa však pri druhej, a vážnejšej, zlyhanej akcii – voľbe Donalda Trumpa namiesto Hillary Clintonovej za prezidenta USA, preniesla aj na územie USA a proti občanom USA. Cenzúra mohla fungovať v duchu ochrany bezpečnosti USA v protiruskom naratíve, kým sa darilo vykresľovať Trumpa ako „proruské aktívum“. To sa však po troch rokoch vyšetrovania zosypalo ako domček z karát a informačná vojna proti demokracii je dnes v USA celkom otvorená a očividná. Mike Benz dokonca hovorí o tom, že z uniknutých dokumentov Pentagonu vyplýva, že najmenej pol roka pred prezidentskými voľbami 2020 s istotou vedeli, že vďaka korešpondenčným hlasom bude víťazom Joe Biden a vytvárali stratégie, ako bojovať proti „dezinformáciám“, ktoré budú priebeh volieb spochybňovať.
Kvintesenciou rozhovoru je lakonická veta Mika Benza: „To, čo popisujem, je vojenský režim, je to presný opak demokracie.“
Nižšie uvádzam odkaz na video Tuckera Carlsona na Youtube, nie je zaručené, že tam ostane navždy. Pripájam aj celý anglický prepis toho, čo sa povedalo. Pod videom, ako ilustráciu, ako informačne bohatý je tento rozhovor, uvádzam preklad malej časti tohto videa.
Hlavný zdroj:
Minúta [00:07:12]
…a keď sa obyvatelia Krymu srdcom aj hlavou rozhodli v referende pripojiť k Ruskej federácii, to sa stalo osudnou poslednou kvapkou, ktorá rozhodla o zániku slobody slova na Internete. V očiach NATO, ako to videli oni, sa v tom momente fundamentálne zmenil charakter vojny. NATO vtedy vydalo niečo, čo nazvali „doktrínou Gerasimova“ po vtedajšom ministrovi obrany Ruskej federácie. (Pozn. prekl.: V skutočnosti si v tom čase Gerasimov všimol, že Západ s Ruskom bojuje hybridnou formou s použitím informačných nástrojov a mimovládok a hľadal v Rusku odborníkov, ktorí by ho zorientovali. NATO touto formou úspešne predalo verejnosti naratív o tom, že s hybridnou vojnou ako prví prišli Rusi.)
Na to, aby NATO úspešne ovládlo strednú a východnú Európu, nie je potrebné zvíťaziť v ozbrojenom konflikte. Stačí ovládnuť médiá a ekosystém sociálnych sietí na internete, lebo tie sú rozhodujúce na výsledky vo voľbách. A keď sa podarí do vlády dostať správne osoby, tie už budú ovládať aj ozbrojené sily. Je teda neporovnateľne lacnejšie ako viesť vojnu, jednoducho uskutočniť operáciu organizovania politického vplyvu prostredníctvom klasických a sociálnych médií. Za týmto účelom sa vytvorila celá organizácia, do ktorej patril Pentagon, Britské ministerstvo obrany a Brusel, a ktorá tvorila organizovanú politickú armádu. Táto infraštruktúra v podstate spočiatku sídlila v Nemecku a zameriavala sa na strednú a východnú Európu na vytvorenie psychologických nárazníkových zón. V podstate šlo o vytvorenie vojenskej spolupráce so spoločnosťami, ktoré prevádzkovali sociálne médiá, a ich účelom bolo cenzúrovať ruskú propagandu alebo domáce ultrapravicové populistické skupiny, ktoré začali v tom čase v Európe získavať politickú moc v dôsledku migračnej krízy.
Minúta [00:10:13]
Po Brexite získali ďalší argument. Zrazu sa zdalo, že celý medzinárodný poriadok založený na pravidlách skolabuje, ak armáda neprevezme kontrolu nad médiami. Pretože po vzore Brexitu dosiahne vo Francúzsku Marine Le Penová oddelenie Francúzska, strana Vox presadí oddelenie Španielska, potom sa oddelí aj Taliansko a Grécko. EÚ sa rozpadne a NATO bude porazené bez jediného výstrelu. A keď nebude existovať NATO, nebude mať kto presadzovať politiku MMF a Svetovej banky. Všetky osoby, ktorých finančné záujmy sú závislé od týchto mocenských nástrojov, sa odrazu stanú hračkami v rukách národných vlád. Z ich perspektívy, ak armáda nezačne cenzurovať Internet, skolabujú všetky demokratické inštitúcie a celá infraštruktúra, ktorá je kostrou moderného sveta po druhej svetovej vojne.